Mazowieckie. Zatrzymano dwóch braci z Ukrainy – „poszukiwali skarbów” wykrywaczami

Zatrzymano dwóch obywateli Ukrainy za poszukiwania zabytków z wykrywaczem w woj. Mazowieckim fot. policja.gov.pl

Dwóch mężczyzn z wykrywaczami metali i łopatami zauważyli w rejonie rzeki Bug w gminie Dąbrówka pracownicy Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie. Podczas ich legitymowania okazało się, że dwaj bracia, obywatele Ukrainy szukali w ziemi zakopanych „skarbów”, nie mając do tego stosownego pozwolenia.

Powiadomieni o tym fakcie funkcjonariusze z komisariatu w Radzyminie zatrzymali 34 i 26-latka. Obaj już zostali przesłuchani, usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, skorzystali też z przysługującego im prawa i dobrowolnie poddali się karze.

2 lutego pracownicy Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie – Posterunek Terenowy w Pułtusku, realizując swoje obowiązki służbowe w rejonie rzeki Bug, na terenie gminy Dąbrówka zauważali dwóch mężczyzn chodzących z wykrywaczami metali i łopatami. Postanowili sprawdzić, czy posiadają oni stosowne zezwolenia do poszukiwania zabytków. Okazało się, że dwaj bracia obywatele Ukrainy szukali w ziemi zakopanych „skarbów”, jak oświadczyli nie posiadali na to żadnych dokumentów.

Wezwani na miejsce funkcjonariusze z komisariatu w Radzyminie dokonali sprawdzenia mężczyzn i ich legitymowania. Ci posiadali przy sobie wydobyte z ziemi przedmioty w postaci kilku monet, łusek, pocisków, guzika i medalika. Policjanci zabezpieczyli ujawnione przy mężczyznach rzeczy, po czym przewieźli ich do miejscowej jednostki Policji. Obaj już zostali przesłuchani, usłyszeli zarzuty poszukiwania bez zezwolenia przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych ukrytych lub porzuconych zabytków zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

34 i 26-latek przyznali się do popełnionego przestępstwa, skorzystali też z przysługującego im prawa, poddając się dobrowolnie karzy grzywny w kwocie po 1500 złotych oraz przepadku wyszukanych przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa.

Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć i poszukiwać legalnie to zapraszam Was na mój film w serwisie YouTube, gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

12 KOMENTARZE

 1. Kradną miliony w Polsce a do zwykłych ludzi co z dekoderem pochodzi dla rozrywki to kary TO KRAJ PRAWA BZDURA TYLKO ABY KOGOŚ UDUPIĆ TO PIERWSI

 2. Ciekawe to już nawet straż rybacka może sprawdzać pozwolenia ??? niedługo to i dróżnik PKP albo zwykły cieć na szlabanie będzie miał prawo nas zatrzymać i zrewidować. Poyebanany to kraj doprawdy gdzie można na terenie chronionym zasypać naturalne jezioro i wybudować samowolnie koszmarny gigantyczny pseudo zamek i żaden krawężnik się tym nie zainteresuje nie mówią o kimś wszyscy maja to w ………… innym a za jedną zardzewiała łuskę lub cukierek za 40 groszy będą ścigać zajadle jak stado dzikich psów. Ma, takie państwo i jego służby w głębokim poważaniu.

 3. Szczerze w Polsce nikłe szansę by dostać pozwolenie. Nie ma to jak w Anglii opłacisz i chodzisz tak jak na ryby. Znajdziesz państwo odkupuje lub nie . W Polsce wypychają sobie kieszenie kasą podatników więc dziurę muszą załatać jak się kradnie.

 4. Budżet ledwie się domyka więc służby ratują jak mogą. Skarb państwa wzbogacił się o kilka monet, łusek, pocisków, guzik i medalik. Będzie dobrze. 🙂

 5. Dokładnie niech zgnije w ziemi zamiast to wykopać .Kto ustanowił takie prawo powinien puknąć się w głowę To tylko w Polsce regulacja uchwał są idiotyczne

 6. To jest to lewackie myslenie typu „czym wiecej biurokracji tym lepiej”
  Ciekawe co stanie sie z „skarbami” jakie ci Ukraincy znalezli?
  To co znalezli ma niewielka wartosc, ta policja i te sady zachowuja sie jak SS i gestapo!
  Jak bandyci ukradna 500zl emerytowi to „znikoma spolaczna szkodliwosc czynu”
  A tutaj sie rzucaja o metalowe znajdy warte moze 50zl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.