Nagonka trwa w najlepsze… aresztowano detektorystę na polu pod Raciborzem!

3

Policjanci z Racibobrza zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który bez zgody konserwatora zabytków, poszukiwał „zabytkowych skarbów”. Używał w tym celu wykrywacza metali. Zatrzymanemu grożą teraz zarzuty bowiem nielegalne poszukiwanie zabytków jest przestępstwem zagrożonym karą 8 lat więzienia.

Dyżurny raciborskiej policji otrzymał w Wielkanocny Poniedziałek niecodzienne zgłoszenie. Świadek telefonicznie przekazał informację, że po polu przy ulicy Gamowskiej spaceruje mężczyzna z wykrywaczem metali i szuka „skarbów”.

Dyżurny na miejsce skierował patrol prewencji. Jak ustalili mundurowi 46-latek nie posiadał zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań zabytkowych przedmiotów. Nie znaleziono przy nim żadnych zabytków. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. O jego dalszym losie zadecyduje sąd, bowiem czyn, jakiego się dopuścił jest przestępstwem za które grozi kara do 8 lat więzienia.

Jak oświadczył raciborskim stróżom prawa, mężczyzna nie wiedział, że popełnia przestępstwo, a na takie hobby musi mieć odpowiednie pozwolenie.

Zwiadowca Historii przypomina:

Po pierwsze poznajcie swoje prawo!

Po drugie jeśli nie poszukujecie na żadnym stanowisku archeologicznym, lub w jego okolicy. Zostaniecie zatrzymani po donosie takiego konfidenta jak ten wyżej. To jeśli nie posiadacie przy sobie żadnych zabytkowych przedmiotów wymagających zgłoszenia, oraz poszukujecie zapewne jakiś guziczków, monetek bitych dawniej w milionach egzemplarzy, zgubionej obrączki czy też innych „pierdołek”. Broń boże nie przyznajcie się jak ten mężczyzna do „poszukiwania zabytków”!! Bowiem poszukiwania z wykrywaczem nie są zakazane żadnym przepisem, zakazane jest poszukiwanie zabytków – jeśli więc tego nie robicie to przestańcie się wreszcie pod naciskiem służb do tego dawać sprowadzać. W przypadku jak ten tutaj, policja nie znalazła przy poszukiwaczu żadnych dowodów rzeczowych na to by poszukiwał zabytków, wszelkie dowody dostarczył on im swoimi zeznaniami. Robiąc w ten sposób tylko sobie krzywdę i reszcie środowiska również…

Od 1 stycznia 2018 roku poszukiwanie zabytków wykrywaczem metali bez zgody WKZ jest już przestępstwem, a nie jak wcześniej wykroczeniem. Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć zapraszam was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

3 KOMENTARZE

  1. Niedługo na spacer wyjść nie będzie wolno.Wstyd, że państwo nie ma zaufania do obywateli i zamordyzm stosje zamiast edukować i pozwolić zajmować się mądrze pasją.

  2. Policja ma prawo zatrzymać osobę na gorącym uczynku jeżeli ma uzasadnione przypuszczenie że osoba ta popełniła przestępstwo. To że ktoś chodzi po polu z wykrywaczem daje podstawę policji do zatrzymania gdyż zachodzi uzasadnione podejrzenie popelnienia przestępstwa a osoba ta może posiadać rzeczy których posiadanie jest zabronione. Wiąże się to z przeszukaniem osoby, mieszkania i innych pomieszczeń jakie zajmuje wraz z samochodami. Na ten czas osoba siedzi na dołku. Ewentualne postawienie zarzutów karnych zależy od wyników w/w czynności procesowych. Państwo prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.