Niemiecki wózek IF9 wydobyty z bagna w Kurlandii (GALERIA)

0
wozek Infanteriekarren IF9 Kurlandia
Niemiecki wózek transportowy Infanteriekarren IF9, odkryty w Kurlandii

Niemiecki wózek Infanteriekarren IF9 wraz z mocowaniem moździerza został wydobyty z bagna w Kurlandii na terenie obecnej Łotwy. Jego stan zachowania po tylu latach zadziwia!

Niesamowite znalezisko w świetnym stanie wydobył z bagna Nikolay Nikitin, jest to wózek transportowy Infanteriekarren IF9. Pochwalił się nim na jednej z tematycznych grup Panzer Archeology. Tego typu wózek był wykorzystywany przez niemieckie wojsko do transportu różnego typu uzbrojenia, ten konkretny został przystosowany do przewozu moździerza.

Dzięki temu że zalegał w środowisku beztlenowym zachował się idealnie; poczynając na jego drewnianych kołach, kończąc na wciąż widocznych namalowanych farbą emblematach i numerze 223 pułk grenadierów (Grenadier-Regiment 223).

Taki wózek był ciągnięty przez konia lub żołnierza, posiadał kilka typów dyszli pozwalających spinać się razem większej ilości wózków. Pozwalały w łatwy sposób przewozić duże ilości amunicji, pocisków i większego uzbrojenia nawet na większe odległości.

Czym jest Kurlandia?

Kurlandia jest to kraina będąca w okresie 1561-1793 częścią składową i lennem Rzeczypospolitej! …a obecnie kraina historyczna w zachodniej części Łotwy na półwyspie nad Bałtykiem. Nazwa pochodzi od łotewskiego plemienia Kuronów trudniących się na szeroką skalę piractwem na Bałtyku. W szerszym kontekście nazwa używana na określenie Księstwa Kurlandii i Semigalii. Z ciekawostek dodam że ich flaga to dokładnie nasza flaga odwrócona do góry nogami…

Mapa, flaga i herb Kurlandii fot. Wikimedia Commons

Skąd tyle znalezisk z okresu II Wojny Światowej na tym terenie? Pod jej koniec w ogromnym kotle znalazły się tu niedobitki wojsk niemieckich (Grupa Armii Kurlandia) oraz setki tysięcy uciekających przed ponowną okupacją sowiecką łotewskich cywili. Główny opór Armii Czerwonej stawiali łotewscy ochotnicy tworzący tzw. Lettland Legion (Legion Łotewski SS), utworzony w ramach Waffen-SS.

Koniecznie sprawdźcie jeszcze ten krótki tekst gdzie pokazuje Wam inne niesamowite znaleziska z Kurlandii.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.