Taki żelazny krzyż to myślę trofeum o którym marzy wielu poszukiwaczy skarbów.” – Zapewne zgubiony w walce, trafiony na ostatniej linii obrony Niemców w II wojnie światowej w okolicy Kostrzyna nad Odrą.

Nie ma tygodnia aby Stowarzyszenie Bastion Eksploracja Poszukiwania nie wyruszyło na poszukiwania śladów historii. Pasjonaci z tej grupy w dużej mierze pochodzą z Kostrzyna na Odrą, jednak dzięki współpracy z wieloma archeologami i innymi stowarzyszeniami, działają praktycznie na terenie całego kraju. Biorąc udział w wielu projektach naukowych i edukacyjnych, eksploracyjnych, badaniach wykopaliskowych, tj.; Poszukiwaniach śladów Bitwy pod Legnicą z 1241 roku, badaniach Twierdzy Srebrna Góra, projekcie Tropem Wojsk Szwedzkich i wielu innych. To właśnie Marcin Gojtka, prezes opisanego Stowarzyszenia jest bohaterem tego odkrycia – znalazł niemiecki Krzyż Żelazny II klasy.

„Lasy w okolicach Kostrzyna wciąż kryją wiele podobnych artefaktów. Taki żelazny krzyż to myślę trofeum o którym marzy wielu poszukiwaczy skarbów. Teraz trafi do konserwatora zabytków, a później zasili zbiory któregoś z muzeum prawdopodobnie Muzeum Twierdzy Kostrzyn.” – mówi o swoim znalezisku Marcin Gojtka, prezes Stowarzyszenia Bastion

Krzyż Żelazny to wpierw pruskie, pochodzące z początku XIX wieku, a potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze. Po ataku na Polskę w 1939 r. Adolf Hitler odnowił odznaczenie Krzyż Żelazny. Zmieniono wtedy detale na krzyżu: w awersie zniesiono monarszą koronę i inicjał monarchy, zamiast niego, na przecięciu ramion krzyża dodając swastykę. W dolnym ramieniu krzyża wstawiono 1939, rok kolejnego przywrócenia odznaczenia. Rewers wersji krzyża z 1939 r. pozbawiono symboliki jaka była na awersie powołanego przez Fryderyka Wilhelma III pierwowzoru, poza datą powołania odznaczenia. Zmianie uległa także kolorystyka wstążki.

Żołnierze odznaczeni Krzyżem Żelaznym podczas I wojny światowej, za akty męstwa kwalifikujące się do ponownego odznaczenia, otrzymywali okucie ponownego nadania przedstawiające orła III Rzeszy opartego na trapezowej belce z datą 1939. Okucie mocowano na wstążce Krzyża II klasy, a także bezpośrednio na Krzyżu I klasy. Jako klasy pośrednie między Żelaznym Krzyżem I klasy a Wielkim Krzyżem Krzyża Żelaznego, wprowadzono podczas wojny pięć klas Krzyża Rycerskiego Krzyża Żelaznego. W czasie II wojny światowej Krzyż Żelazny II klasy nadano ok. 2 mln osób.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.