Magiczny… bursztynowy niedźwiadek, jest to figurka odkryta w 1887 roku w okolicy Słupska – może sobie liczyć nawet 3700 lat. Została odkryta przy kopaniu torfu!

Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska został odkryty w trakcie kopania torfu pod miastem. Zabytek ma wymiary 10,2 cm długości, 3,5 cm szerokości i 4,2 cm wysokości. Był to prawdopodobnie amulet łowcy niedźwiedzi. Rok jego powstania szacowano dokładnie na lata od 1700 roku p. n. e. do 650 roku p. n. e.

Słupski bursztynowy Niedźwiadek szczęścia z epoki neolitu fot. www.slupczewski.pl, Michał Słupczewski

Wkrótce po jego odnalezieniu figurka została przekazana do Szczecina, trafiła do kolekcji Pomorskiego Towarzystwa Historii i Starożytności. Jego zbiory następnie zostały włączone do powstałego w 1928 roku Pommersches Landesmuseum w Szczecinie.

Wtedy przychodzi II Wojna Światowa i jej zawierucha. Na jej wskutek rozśrodkowania cenniejszych zbiorów przez Niemców znalazł się na terenie Niemiec (NRD). Był przechowywany i eksponowany w Kulturhistorisches Museum w Stralsundzie.

W 1972 roku dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Władysław Filipowiak, rozpoczął starania o powrót całej przemieszczonej kolekcji wraz z figurką niedźwiadka z powrotem do szczecińskiego muzeum. Zakończyły się one powodzeniem w 2009 roku, na mocy porozumienia rządów Polski i Niemiec.

Kopia Słupskiego bursztynowego Niedźwiadka szczęścia z epoki neolitu – znajduje się w ratuszu fot. www.slupczewski.pl, Michał Słupczewski

W Słupsku niedźwiadek stał się popularnym motywem, a bursztynowe naśladownictwa lokalną pamiątką turystyczną. Kopia figurki znajduje się m.in. w słupskim ratuszu. Przyznacie że jest uroczy?

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.