Magiczny… bursztynowy niedźwiadek, jest to figurka odkryta w 1887 roku w okolicy Słupska – może sobie liczyć nawet 3700 lat. Została odkryta przy kopaniu torfu!

Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska został odkryty w trakcie kopania torfu pod miastem. Zabytek ma wymiary 10,2 cm długości, 3,5 cm szerokości i 4,2 cm wysokości. Był to prawdopodobnie amulet łowcy niedźwiedzi. Rok jego powstania szacowano dokładnie na lata od 1700 roku p. n. e. do 650 roku p. n. e.

Słupski bursztynowy Niedźwiadek szczęścia z epoki neolitu fot. www.slupczewski.pl, Michał Słupczewski

Wkrótce po jego odnalezieniu figurka została przekazana do Szczecina, trafiła do kolekcji Pomorskiego Towarzystwa Historii i Starożytności. Jego zbiory następnie zostały włączone do powstałego w 1928 roku Pommersches Landesmuseum w Szczecinie.

Wtedy przychodzi II Wojna Światowa i jej zawierucha. Na jej wskutek rozśrodkowania cenniejszych zbiorów przez Niemców znalazł się na terenie Niemiec (NRD). Był przechowywany i eksponowany w Kulturhistorisches Museum w Stralsundzie.

W 1972 roku dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Władysław Filipowiak, rozpoczął starania o powrót całej przemieszczonej kolekcji wraz z figurką niedźwiadka z powrotem do szczecińskiego muzeum. Zakończyły się one powodzeniem w 2009 roku, na mocy porozumienia rządów Polski i Niemiec.

Kopia Słupskiego bursztynowego Niedźwiadka szczęścia z epoki neolitu – znajduje się w ratuszu fot. www.slupczewski.pl, Michał Słupczewski

W Słupsku niedźwiadek stał się popularnym motywem, a bursztynowe naśladownictwa lokalną pamiątką turystyczną. Kopia figurki znajduje się m.in. w słupskim ratuszu. Przyznacie że jest uroczy?

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię