Z cyklu; Niezwykłe artefakty… drewniana łopata i trzonki siekierek sprzed ponad 2 tys. lat! Naprawdę rzadko się zdarza aby narzędzia z materiałów organicznych pochodzące z czasów sprzed naszej ery zachowały się do czasów współczesnych.

Ta wykonana z drewna łopata została odkryta w trakcie badań archeologicznych Archeology Rotterdam (BOOR) w 1983 roku w holenderskim mieście Spijkenisse, leżącym w gminie Nissewaard na wyspie Putten. Przeprowadzano tam wykopaliska na terenie średniowiecznej farmy, w trakcie których odkryto ponad 73 kilogramy naczyń ceramicznych i ich fragmentów. Najciekawszym z zabytków jednak okazała się zalegająca na głębszych warstwach drewniana łopata, którą metodą radiowęglową wydatowano na II-III wiek przed naszą erą.

Drewniana łopata sprzed ponad 2 tys. lat fot. Archeology Rotterdam

Artefakt został wykonany z drewna jesionowego, jego długość to 104 cm, a stylistyka wiele nie odbiega od współczesnych podobnych narzędzi.

Jak wspomniałem na wstępie, drewniane narzędzia z czasów sprzed naszej ery są niezwykle rzadkie. Wiele warunków musi się złożyć na to aby zachowały się do dzisiejszych czasów. Głównym takim czynnikiem jest odcięcie dopływu tlenu, dlatego tak świetnego rodzaju są wszelkiego typu; bagna, podmokłe tereny, głębiny morza o wysokim zasoleniu, zamulone jeziora. Musimy też pamiętać że taki artefakt natychmiast po wyciągnięciu go na powierzchnię pod dopływem tlenu zacznie mocno degradować, by bez odpowiedniej i natychmiastowej konserwacji się zwyczajnie rozsypać.

Każdy z Was np. widział niejednokrotnie siekierki tulejowe z epoki brązu. Trudno jednak wyobrazić sobie jak mogły być one dokładnie mocowane. Dzięki nielicznym takim zachowanym zabytkom, w tym przypadku wraz z zachowanym częściowym nadpalonym oraz drugi z całym kompletnym drewnianym trzonkiem. Wiemy dziś jak dokładnie przed nasza erą takie siekierki były mocowane. Pochodzą one ze stanowiska 'Must Farm’ w Wielkiej Brytanii.

Istnieją też o wiele wiele starsze znaleziska narzędzi z zachowanym drewnem. Archeolodzy z Muzeum Lolland-Falster odkryli topór wbity pionowo 30 centymetrów (tuż pod stopę) poniżej dna morskiego na wschód od miasta portowego Rødbyhavn.

Siekiera z nienaruszonym trzonem odkryta w Rødbyhavn w Danii. Datuje się ją na epokę kamienia, czyli bagatela około 5500 lat temu!

Do tej pory w Danii znaleziono tylko osiem kompletnych toporów z epoki kamienia z zachowaną w całości drewnianą rączką. Wszystkie z nich odkryto na torfowiskach. To pierwszy przykład znaleziony na miejscu dawnej laguny fiordowej. Wgnieciony w gęstą glinę dna morskiego topór był pokryty warstwami piasku i gleby, które zatrzymywały tlen i nasiąkały materiał organiczny, utrzymując go w stanie wilgotnym i nienaruszonym.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.