Niezwykły hełm wikingów odzyskany po 10 latach przez służby (FILM)

1
hełm wikingów z XI wieku
Hełm wikingów z XI wieku fot. Facebook/ Poliția Română

Rumuńska policja specjalizująca się w przestępstwach związanych z dziedzictwem w dniu 7 lutego odzyskała średniowieczny hełm wikiński, wyjątkowe znalezisko dla terenów Rumunii” i bardzo rzadkie dla pozostałej części Europy. Zabytek zaginął 10 lat temu.

Hełm po raz pierwszy odkryto w 2010 roku, podczas prac na rzece Seret w północno-wschodniej Rumunii, ale nigdy nie doszło do przekazania go państwowym służbom konserwatorskim. Śledztwo, które doprowadziło do odzyskania tego cennego przedmiotu, rozpoczęło się w grudniu 2020 roku, kiedy policjanci uzyskali informacje o jego miejscu przechowywania.

Hełm „można datować na okres od XI do XIII wieku i reprezentuje on typ hełmu najczęściej spotykanego w krajach bałtyckich i Rusi Kijowskiej ” – poinformowała policja, nie podając żadnych dodatkowych informacji na temat tego, w jaki sposób hełm zniknął lub gdzie był przechowywany.

„Prowadzone są dochodzenia mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności, a dobro kultury zostało przekazane Muzeum Narodowemu w Jassach, aby można było rozpocząć procedurę wpisania go jako narodowego dziedzictwa kulturowego” – podsumowano w oświadczeniu policji

Wikingowie byli nordyckimi żeglarzami z południowej Skandynawii, którzy często podróżowali, zakładając osady i państwa we współczesnej Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii, krajach bałtyckich i północnej Francji. Jednak niektórzy poszli znacznie dalej. Zakładając Ruś Kijowska, pierwsze państwo ruskie ze stolicą w dzisiejszym Kijowie, zostało ono założone przez wikingów w połowie IX wieku. Istniało do połowy XIII wieku, kiedy zostało najechana przez Mongołów. W szczytowym okresie od początku do połowy XI wieku rozciągało się od Morza Białego na północy do rzeki Dniestr w dzisiejszej Mołdawii, graniczącej z północno-wschodnią częścią Rumunii, gdzie hełm został po raz pierwszy odkryty w 2010 roku.

Koniecznie zobaczcie ten niezwykły zabytek na filmie

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. …”Zakładając Ruś Kijowska, pierwsze państwo rosyjskie..” Państwo ruskie a nie rosyjskie, jeśli już. Rosja ma niewiele wspólnego z Rusią choć uzurpuje sobie do niej historię powstania. Rosja ma historię od księstwa Moskiewskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.