Niezwykły hełm wikingów odzyskany po 10 latach przez służby (FILM)

hełm wikingów z XI wieku
Hełm wikingów z XI wieku fot. Facebook/ Poliția Română

Rumuńska policja specjalizująca się w przestępstwach związanych z dziedzictwem w dniu 7 lutego odzyskała średniowieczny hełm wikiński, wyjątkowe znalezisko dla terenów Rumunii” i bardzo rzadkie dla pozostałej części Europy. Zabytek zaginął 10 lat temu.

Hełm po raz pierwszy odkryto w 2010 roku, podczas prac na rzece Seret w północno-wschodniej Rumunii, ale nigdy nie doszło do przekazania go państwowym służbom konserwatorskim. Śledztwo, które doprowadziło do odzyskania tego cennego przedmiotu, rozpoczęło się w grudniu 2020 roku, kiedy policjanci uzyskali informacje o jego miejscu przechowywania.

Hełm „można datować na okres od XI do XIII wieku i reprezentuje on typ hełmu najczęściej spotykanego w krajach bałtyckich i Rusi Kijowskiej ” – poinformowała policja, nie podając żadnych dodatkowych informacji na temat tego, w jaki sposób hełm zniknął lub gdzie był przechowywany.

„Prowadzone są dochodzenia mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności, a dobro kultury zostało przekazane Muzeum Narodowemu w Jassach, aby można było rozpocząć procedurę wpisania go jako narodowego dziedzictwa kulturowego” – podsumowano w oświadczeniu policji

Wikingowie byli nordyckimi żeglarzami z południowej Skandynawii, którzy często podróżowali, zakładając osady i państwa we współczesnej Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii, krajach bałtyckich i północnej Francji. Jednak niektórzy poszli znacznie dalej. Zakładając Ruś Kijowska, pierwsze państwo ruskie ze stolicą w dzisiejszym Kijowie, zostało ono założone przez wikingów w połowie IX wieku. Istniało do połowy XIII wieku, kiedy zostało najechana przez Mongołów. W szczytowym okresie od początku do połowy XI wieku rozciągało się od Morza Białego na północy do rzeki Dniestr w dzisiejszej Mołdawii, graniczącej z północno-wschodnią częścią Rumunii, gdzie hełm został po raz pierwszy odkryty w 2010 roku.

Koniecznie zobaczcie ten niezwykły zabytek na filmie

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. …”Zakładając Ruś Kijowska, pierwsze państwo rosyjskie..” Państwo ruskie a nie rosyjskie, jeśli już. Rosja ma niewiele wspólnego z Rusią choć uzurpuje sobie do niej historię powstania. Rosja ma historię od księstwa Moskiewskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię