Ogromne ceramiczne dzbany/amfory sprzed 3 tys. lat, wykorzystywane przez kulturę minojską. Była to jedna z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego.

Co za dzbany… chyba pierwszy raz w życiu używam tego zwrotu w odniesieniu do jego pierwotnego kontekstu! 😉 Kultura minojska (kultura kreteńska) była to jedna z najstarszych i najbardziej tajemniczych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego. Odkryta i poznana dokładniej na początku XX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa w Knossos.

Kultura ta choć świetnie zadokumentowana skrywa wciąż wiele tajemnic, gdyż pomimo że była piśmienna i zostawiła po sobie tysiące glinianych tabliczek z zapisami… to żadna z nich nie wyjaśnia panującej wiary oraz obrządków, czy życia na dworze króla Minosa. Wszystkie tabliczki zawierają zapiski handlowe i rozliczeniowe.

Przeznaczeniem tych ogromnych naczyń było głównie przechowywanie towarów w specjalnych magazynach, gdzie ów dzbany były podwieszane pod sufitami na specjalnych linach. Jeśli zaszła potrzeba, to luzowano linę konkretnego dzbana i magazynier bez pomocy drugiej osoby mógł z wiszącej w powietrzu amfory odmierzyć potrzebną ilość towaru, a następnie znów podciągnąć naczynie wyżej. Dzięki czemu nie tylko swobodnie operowano przechowywanymi w nich dobrami i poruszano się po magazynach/spichlerzach, ale też unikano szkodników, wilgoci itp.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.