Znikła z radaru na blisko 400 lat, teraz jej centralny element odkrył w trakcie poszukiwań z wykrywaczem Kevin Duckett – mowa o królewskiej koronie Henryka VIII. Do tego nieprawdopodobnego odkrycia doszło w pobliżu miejscowości Market Harborough w Northamptonshire.

Myślę że nikt by się nie spodziewał, że na namacalne ślady tej wielkiej tajemnicy przyjdzie poczekać 400 lat! Figurka wykonana z szczerego złota zdobionego emalią, która pochodzi z centralnej części korony samego króla Henryka VIII Tudora (1491-1547), została odkryta przy pomocy wykrywacza metali przez poszukiwacza z Anglii.

Jakie były pierwsze skojarzenia, 49-letniego poszukiwacza? – „Na początku zastanawiałem się, czy to pognieciona folia z produktów spożywczych z lat 70., czy nawet 'złota’ nakrętka od butelki po mleku.” – mówi o swoim trafieniu Kevin Duckett

Pojawiło się bardzo dużo szacunków dotyczących wartości odkrytego artefaktu, eksperci twierdzą że jego wartość może wynosić nawet 2 miliony funtów! Zgubiony, lub też ukryty zabytek zalegał stosunkowo płytko, na głębokości kilku cm.

„Otrzepałem z siebie ziemię i usiadłem ze zdumieniem. Pęd adrenaliny i szum podniecenia zaczęły przepływać przez moje ciało. Trzymałem coś, co wyglądało na ciężką figurkę z litego złota i emalii”. – wspomina odkrywca elementu zaginionej korony

Historycy byli zdania, że klejnot zaginął na zawsze, kiedy to Oliver Cromwell(angielski polityk) nakazał stopienie korony i wybicie z przetopionego złota monet po zniesieniu monarchii w 1649 roku i ścięciu samego Karola I. Korona która należała do samego Henryka VIII, oprócz cennego kruszcu posiadała 344 kamienie szlachetne, które zostały wycenione przez ówczesny parlament na 1100 funtów – były one sprzedawane pojedynczo.

Karol I kiedy uciekł przed Oliverem Cromwellem po przegranej bitwie pod Naseby w 1645 roku. Zapewne musiał przejechać obok miejscowości, w którym detektorysta znalazł klejnot. Istniej duże prawdopodobieństwo ze drobna złota figurka z korony mogła się oderwać od niej i w ten sposób czekała 400 lat na swoje ponowne odkrycie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

4 KOMENTARZE

  1. Wspaniałe znalezisko wzbogacające historię Anglii oraz szczęśliwego znalazcę, szkoda że w Polsce dzięki stalinowskiemu betonowi takie niesamowite znalezisko po cichutku by tą Polskę opuściło i nikt nigdy nie dowiedział by się o takim cudeńku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.