Niezwykłe miejsce z rozległą historią niesie za sobą niezwykłe odkrycia. Nasz rodak mieszkający w Anglii odkrył sporo ciekawych zabytków w tym XIV wieczną bullę papieską przy kościele z tego samego okresu! Przeczytajcie jak do tego doszło.
Adam Wróbel to 25-latek pochodzący z Jasła, swoją pasję z wykrywaczem rozpoczynał 9 lat temu na naszej ziemi, jednak obecnie mieszka i poszukuje w Wielkiej Brytanii. Jak sam mówi początkowo chodził głównie „za militarką”, jednak teraz zamienił zbieranie łusek i zapalników na przedmioty znacznie starsze. Swoją przygodę zaczynał jak wielu z nas z Garrett’em ACE250, obecnie przesiadł się i chodzi z popularnym wykrywaczem Simplex+ od Nokta Makro.
W Anglii chodzi na poszukiwania wraz z swoją narzeczoną, ciesząc się wspólną pasją. Szukają głównie na farmie gdzie żyją i pracują, więc pozwolenie tak naprawdę mają od swojego szefa. Obejmuje ono ponad 500 hektarów, ale kilka tygodni temu Adamowi udało się uzyskać pozwolenie od kolejnego farmera. Jego pole od początku wydawało się mieć duży potencjał, ponieważ na jego obrzeżach znalazł łącznie trzy srebrne średniowieczne monety z różnych okresów. Z pewnością wpływ miało na to również to, że w granicach tego gospodarstwa jest zielony nieużytek przylegający do XIV wiecznego kościoła Routh, Beverley, Hull w hrabstwie Yorkshire. Tak naprawdę kościół ten swoją historią sięga jeszcze końcówki XII wieku, jednak został później przebudowany do obecnego kształtu.
„Spodziewałem się płytkich sygnałów, i po godzinie chodzenia w upalnym słońcu wpadła ona.. pięknie zachowana, praktycznie nie uszkodzona bulla Papieska Bonifacego lX, tak więc wiekiem pasująca do czasów budowy kościoła.” – mówi o swoim cennym znalezisku nasz rodak
Zaledwie tylko w przeciągu roku doszło do kilku odkryć różnych papieskich bull – jest to już 6 taki zabytek który opisuję na swoim blogu. Dla przypomnienia jednak napiszę, że sam wyraz „bulla” pochodzi z łaciny, w której oznacza niewielkie rzeczy okrągłe: bańkę powietrza na wodzie, klamkę drzwi, guzik do zapinania pasa, medalion z amuletem. Stąd bullą nazwano okrągłą złotą lub ołowianą pieczęć urzędu papieskiego z podobiznami świętych Piotra i Pawła z jednej strony i imieniem papieża na odwrocie, zawieszaną na sznurkach jedwabnych. Z czasem zaczęto tak nazywać każdy dokument papieski opatrzony tą pieczęcią.
Poszukiwania na łące przy kościele wciąż trwają, co jednak udało się tam odkryć Adamowi i jego narzeczonej? – Jak na razie sporo monet z różnych okresów, ołowiane plomby, klamerki, guziki i bardzo ciekawy wyglądający na średniowieczny medalion, który zdaje się być pieczęcią jakiegoś mnicha.
Wróćmy jednak do papieża Bonifacego IX, pełnił on rolę głowy kościoła w okresie od 2 listopada 1389 roku do 1 października 1404 roku. Urodził się w Neapolu, pochodził z rodziny arystokratycznej, zmarł w Rzymie gdzie został pochowany w bazylice św. Piotra. Już zaraz po rozpoczęciu swojego pontyfikatu zmuszony był siłą walczyć o swoją władzę z antypapieżem Klemensem VII. Jego rządy ogólnie charakteryzowały się siłą i poszerzaniem wpływów militarnych stolicy kościoła. Bonifacy IX w 1389 roku nakazał obchodzić w całym Kościele katolickim święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Obchodzi się je obecnie w Kościele 31 maja. Jaki miał on związek m.in. z naszym krajem? – W 1391 roku i 1398 roku wydał bullę protekcyjną dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego i biskupstwa wileńskiego. Poparł też Polskę podczas walk z Zakonem Krzyżackim i zakazał mu ataków na Litwę. W 1397 roku utworzył na Akademii Krakowskiej wydział teologiczny.
Jak mówi Adam odkryta bulla Papieska będzie zgłoszona do bazy PAS (archiwum wszelkich odkryć i zabytków w UK), wraz z kolejnymi znaleziskami z tej łąki – ozdobami z ołowiu, medalikami, kilkoma srebrnymi monetami zostanie pokazana lokalnemu archeologowi. Z tego co udało mu się ustalić to w tej okolicy nie natrafiono jeszcze na podobnego rodzaju zabytek. Dlatego poszukiwaczy jeszcze bardziej cieszy to że znalazł ją już w pierwszej godzinie swoich poszukiwań na tym przykościelnym terenie, bo tak naprawdę jego przygoda w tym miejscu dopiero się zaczyna, a całą łąka zostanie dokładnie przeszukana wraz z kolejnymi działkami u tego samego właściciela. Trzymamy więc kciuki za naszego rodaka i życzymy mu dużo szczęścia!