Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poszukuje krewnych osób z Powązkowej „Łączki” – APEL!

Badania ekshumacyjne prowadzone na "Łączce" fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Prawie dokładnie 6 lat temu, 13 maja 2013 roku, rozpoczął się drugi etap prac na powązkowskiej „Łączce”. Tylko w wyniku prowadzonego drugiego etapu badań przez specjalistów udało się tam odnaleźć szczątki 85 osób. Teraz poszukiwani są krewni zaginionych osób – pomóżmy przywrócić im pamięć!

Dzięki przeprowadzonym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN badaniom genetycznym żyjących krewnych dziś już wiemy, iż pośród wówczas odnalezionych znaleźli się m.in. Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka”, Bolesław Kontrym, ps. „Żmudzin”, trzech komandorów Marynarki Wojennej: Stanisław Mieszkowski, Jerzy Staniewicz i Zbigniew Przybyszewski, a także kilkudziesięciu innych polskich bohaterów. Wciąż jednak trwają żmudne prace zmierzające do identyfikacji wszystkich szczątków odnalezionych w Kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach.

Badania ekshumacyjne pomordowanych przez komunistów prowadzone na „Łączce” fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN apeluje:
Jeżeli są Państwo krewnymi osoby, która poległa w walce, w czasie śledztwa lub w wyniku wykonania kary śmierci orzeczonej przez komunistyczny sąd, a zwłoki tej osoby spoczywają w nieznanym bądź domniemanym miejscu, apelujemy o przekazanie materiału biologicznego. Można się z nami skontaktować pod adresem: genetyka@ipn.gov.pl lub pod numerem infolinii: 797 89 13 97

Przypominamy że „Łączka” to miejsce, w którym od połowy 1948 r. chowane były potajemnie ciała więźniów więzienia mokotowskiego. Dokładnie na tzw. „łączce”, znajdowało się na Cmentarzu Cywilnym Powązki, który graniczy wspólnym murem z dawnym Cmentarzem Wojskowym.

Szczątki ofiar ekshumowane na Powązkowej „Łączce” fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Zwłoki pomordowanych i pochowanych obecnie symbolicznie „Na Łączce” pochodzą jednak również z innych potajemnych pochówków na terenie Warszawy i jej okolic. Tajne nocne grzebanie ciał odbywało się również na starym cmentarzu w Służewie, przy murze Wyścigów Konnych na Służewcu, na cmentarzu Bródnowskim, przy murze więziennym więzienia w Mokotowie, teren praskiego Więzienia Karno-Śledczego nr III potocznie nazywane „Toledo” oraz na cmentarzu wojennym w Trojanowie koło Sochaczewa.

Szacunki które zostały oparte na zeznaniach Alojzego Grabickiego dla 'Komisji Kosztirki’ wskazują na około 250 osób pochowanych bezpośrednio w kwaterze Cmentarza Komunalnego na Powązkach. Pochowani tam są głównie wojskowymi, zajmującymi niejednokrotnie także po wojnie wysokie stanowiska w Wojsku Polskim mordowani przez tzw. Informację Wojskową – głównie właśnie na terenie mokotowskiego więzienia. Przez to że wszystko odbywało się w tajemnicy wielu bohaterów którzy często umierając w męczarniach wciąż nie odzyskało swojej tożsamości. Jeśli więc macie bliskich którzy polegli „w walce”, w czasie śledztwa lub w wyniku wykonania kary śmierci orzeczonej przez komunistyczny sąd – zgłoście się do Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

#PamiętajcieONas #OcalićOdZapomnienia #ZwiadowcaHistorii #Łączka #KwateraŁ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.