Poszukiwacze wspólnie z archeologami badają pozostałości średniowiecznego zamku, o którym do niedawna śladów można było szukać tylko w źródłach pisanych. W trakcie eksploracji wykrywaczami odkryli wyjątkowy artefakt sprzed lat!

Stowarzyszenie Stowarzyszenie Historyczne Pamięć i Tożsamość swoje badania na terenie przypałacowego parku w Myślinie, leżącego w gminie Gościno, prowadzi już od maja bieżącego roku. Pasjonaci pod okiem archeologów poszukują pozostałości po średniowiecznym zamku, który wymieniany jest w dokumentach już w 1413 roku. Dotyczą one sporu pomiędzy zakonem krzyżackim, a księciem pomorskim – właśnie o zamek w Myślinie (Moiselin). Dzięki analizie zobrazowania rzeźby terenu wykonanego za pomocą lotniczego skanowania laserowego zidentyfikowano obiekt, który jest pozostałością owego zamku.

Zamek w Myślinie wizualizacja Grzegorz Kiarszys

We wtorek zaprezentowali swoje najciekawsze dotychczas odkryte w trakcie badań wykrywaczami znalezisko. Jest to niewielki krążek brązowy – średniowieczny tłok pieczętny do laku. Na tłoku znajduje się wizerunek herbowy w postaci łba kozła ukazanego na tarczy turniejowej, czyli takiej która posiada wycięcie na kopię i używana była przez rycerzy stających w szranki na Pomorzu pomiędzy końcem XIV, a przełomem XV i XVI wieku. Wokół tarczy znajduje się nieczytelny obecnie napis otokowy, którego treść mogłaby wskazać nam, konkretnego użytkownika tego przedmiotu.

Trzeba koniecznie podkreślić, że jest to jedyny tego typu zabytek pochodzący ze średniowiecznego zamku na Pomorzu. W tej chwili prowadzone są dalsze badania nad proweniencją przedmiotu.

Intrygująca tajemnica niewielkiej wsi Myślino, leżącej w gminie Gościno – krótki film!

Poszukiwania w Myślinie prowadzone są na wniosek i zgodnie z pozwoleniem Stowarzyszenia Historycznego Pamięć i Tożsamość – z Brojc (pow. gryficki), przy pomocy pasjonatów z Eksploracja Kołobrzeg Parsęta oraz Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu. Całość projektu badań współfinansuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.