Jak poinformował Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w trakcie budowy kąpieliska w Zielonej Górze odnaleziono „skrzynie skarbów”. W środku znaleziono wiele interesujących i cennych przedmiotów, które miały też dużą wartość sentymentalną.

W dniu 7 lutego do Lubuskiego WUOZ wpłynęło zawiadomienie o odkrytej skrzyni natrafionej podczas prac związanych z budową kąpieliska miejskiego przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze.

„Podczas oględzin znaleziska ustalono, że jest to skrzynia metalowa zawierająca depozyt w postaci przedmiotów, prawdopodobnie mających dużą wartość sentymentalną dla ludzi, do których należał ów „skarb”. Należą do nich m.in. wyroby z porcelany, biżuteria, szklane fiolki, pojemniki, w tym pudełko z widocznym napisem „SEDOBROL” zawierającym w środku prawdopodobnie wyciąg z korzenia lubczyku w tabletkach. W skrzyni zdeponowano także dokumenty lub gazety, prawdopodobne, że również zdjęcia, lecz na etapie wstępnego rozpoznania nie dało się ich zidentyfikować ze względu na destrukcyjny stan zachowania.” – poinformowała Iwona Lewandowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze

Często ktoś słysząc o depozytach ludności niemieckiej, która opuściła tamte tereny często dopiero w strachu przed nadciągającym najeźdźcą ze Wschodu wyobraża sobie wielkie skarby, złoto itd. Tak naprawdę te cenniejsze rzeczy ludzie zabierali ze sobą. Tutaj widać że ktoś ewidentnie nie miał gdzie już ukryć te zapewne pamiątkowe rzeczy, stąd zdecydował się na ich zakopanie. Chowano rzeczy, po które kiedyś chciano wrócić, jak widać i w tym wypadku z jakiś przyczyn się to nie udało.

„Najciekawszymi jednak elementami zawartości skrzyni są monety m.in. ½ kronenthalera z 1766 r. pochodząca z Niderlandów Austriackich, 5 marek z Cesarstwa Niemieckiego z 1901 r., 2 franki Francuskie z 1923 r. jak również moneta pochodząca z Indii Brytyjskich z 1891 r. W miejscu znalezienia skrzyni, podczas oględzin nie zaobserwowano żadnych reliktów obiektów murowanych oraz innych przedmiotów o wartości kulturowej.” – dodaje Iwona Lewandowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze

Skrzynia została zabezpieczona i będzie przekazana do muzeum, gdzie przejdzie konserwację a ostatecznie prawdopodobnie trafi na ekspozycję.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.