Sztuka Kintsugi – tradycyjna japońska technika naprawy ceramiki (GALERIA)

0
sztuka naprawy ceramiki Kintugi
Potłuczone ceramiczne naczynie naprawione złotem z wykorzystaniem japońskiej techniki Kintugi

Japońska technika i sztuka naprawy stłuczonych ceramicznych naczyń oraz wyrobów zwana Kintsugi, kintsukuroi lub czasem yobitsugi. Polegała ona na połączeniu potłuczonych przedmiotów i posklejaniu laką uzupełnioną o sproszkowany metal szlachetny, na ogół było to złoto, czasem srebro lub ewentualnie platyna, rzadziej miedź i brąz.

Efektem końcowym jest odtworzenie zniszczonego przedmiotu i dodatkowe ozdobienie go żyłami szlachetnych metali. Technika kintsugi jest pracochłonna, dlatego też naprawie poddawane są zazwyczaj przedmioty szczególnie ważne lub lubiane przez użytkownika. Co ciekawe, tradycyjnie przypisuje się tak naprawionemu przedmiotowi większą wartość artystyczną, niż posiadał przed zniszczeniem.

Początki stosowania techniki kintsugi sięgają XVI wieku, wtedy to siogun (generał) Yoshimasa Ashikaga stłukł swoją ulubioną chińską miseczkę do herbaty. Nie mogąc pogodzić się z jej stratą wysłał ją do naprawy. Gdy miseczka wróciła z Chin skręcona metalowymi obejmami, postanowił zlecić japońskim rzemieślnikom rozwijanie technik naprawy zniszczonej ceramiki, by wyglądała równie dobrze jak przed zniszczeniem.

W pewnym okresie częste było tłuczenie wartościowej ceramiki, aby naprawiać ją techniką kintsugi. Każdy chciał mieć coś wyjątkowego naprawione tym sposobem. Ceramika naprawiana techniką kintsukuroi zajmuje również szczególne miejsce w japońskim ceremoniale picia herbaty i ma szczególne znaczenie w czasie herbacianych ceremonii przeprowadzanych późną jesienią.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.