Szukali śladów II wojny światowej, jednak odkryli coś o wiele starszego! Dokonał tego najmłodszy uczestnik poszukiwań – znalazł srebrną monetę pochodzącą jeszcze z XVII wieku.

Pasjonaci prowadzili poszukiwania z wykrywaczami metali w województwie wielkopolskim, które zorganizował DENAR Kalisz – Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii. Do odkrycia doszło na terenie byłego poligonu, który swój początek miał już za czasów I wojny światowej. Jednak to dokładnie wydarzenia z okresu II wojny światowej, są w zainteresowaniu kaliskiego Denara.

„Moneta nie ma związku z tematem przewodnim poszukiwań, to zupełnie przypadkowe odkrycie w środku lasu.” – powiedział Przemysław Kurowiak, prezes Stowarzyszenia Denar Kalisz

Kuba – znalazca trzymający monetę

Jak wspomniałem na początku, odkrycia dokonał 14-letni poszukiwacz o imieniu Kuba, który przyjechał wraz z zaprzyjaźnioną Wrocławską Grupą Poszukiwawczą. Co ciekawsze, była to tak naprawdę jego pierwsza wyprawa z wykrywaczem w teren. Strach pomyśleć jakie będą kolejne dokonania w świecie eksploratorskim tego młodego pasjonaty.

„Patagon zostanie poddany konserwacji i najprawdopodobniej trafi do kaliskiego muzeum ale o tym zadecyduje Konserwator zabytków. To właśnie do niego moneta zgodnie z wytycznymi zostanie przekazana z raportem końcowym po zakończeniu prac.” – dodał Przemysław Kurowiak, prezes Stowarzyszenia Denar Kalisz

Z ciekawszych rzeczy udało się trafić jeszcze na kilka guzików, całą masę ptasich obrączek. Dodatkowo pasjonaci zebrali bardzo dużo śmieci oraz złomu, zabierając go ze sobą i oczyszczając tym las.

Numizmat to dokładnie rzadki egzemplarz 1/4 patagona (srebrna moneta talarowa bita w Niderlandach Hiszpańskich), wybity został w tzw. Księstwie Brabancji w mennicy antwerpskiej w 1616 roku. Na monecie umieszczone jest imię wicekróla Alberta (Albrecht VII Habsburg) i władczyni hiszpańskich Niderlandów Izabeli (Izabela Klara Eugenia Habsburg), rządzących wspólnie w latach 1598-1621.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.