Wykopał cztery skrzynki amunicji, w sumie blisko 850 sztuk i zgłosił policji…

Zdjęcie znalezionej w Wielbarku amunicji z okresu II Wojny Światowej fot. policja.pl

Pirotechnicy ze Szczytna zabezpieczali miejsce odkrycia niewybuchów, które zostały znalezione w trakcie prac ziemnych w woj. warmińsko-mazurskim.

W piątek 1 marca br. oficer pełniący dyżur w szczycieńskiej jednostce policji otrzymał informację o znalezieniu licznej ilości niewybuchów na terenie prywatnej posesji w Wielbarku. Odkrycia dokonano w trakcie prac ziemnych związanych z kanalizacją. Na miejsce został wysłany patrol z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Policyjni pirotechnicy stwierdzili że jest to amunicja produkcji niemieckiej o średnicy 28 mm i długości 20 cm z okresu II Wojny Światowej.

Na miejsce następnie przybył wojskowy patrol saperski identyfikując amunicję jako przeciwlotniczą kalibru 75 mm. Sprawdzono dodatkowo teren wykrywaczami i ujawniono jeszcze 24 pociski przeciwlotnicze i 34 sztuki nabojów, również o przeznaczeniu przeciwlotniczym. W sumie na terenie ten prywatnej posesji wykopano około 850 sztuk niemieckiej amunicji.

Policja zabezpieczająca amunicję znalezioną w Wielbarku fot. policja.pl

Policja przypomina że znaleziska tego rodzaju mimo upływu wielu lat wciąż są bardzo niebezpieczne i zagrażają życiu. Całkowicie wzbronione jest ich wykopywanie, przenoszenie czy samodzielne rozbrajanie. Takie zachowania mogą grozić śmiercią lub kalectwem. Policja prosi by w przypadku odnalezienia materiałów wybuchowych jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji lub saperów.

5 KOMENTARZE

  1. „Całkowicie wzbronione jest ich wykopywanie…”
    Mimo, że forma „wzbronione” jest dopuszczalna – w tym kontekście brzmi trochę groteskowo.
    Wzbraniać może się panna przed natrętnym zalotnikiem, amunicji to nie przystoi 😉

  2. Jakie przeciwlotnicze 75 mm? Po pierwsze nie było plotek w tym kalibrze a po drugie jak widać po zdjęciach, to znacznie mniejszy kaliber Flaka 🙂 Coś słabo z wiedzą u tych saperów lub też coś w samym artykule poszło nie tak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.