Słynna mumia z Ałtaju nazywana również „Syberyjską Lodową Dziewicą” została pochowana z woreczkiem z konopiami indyjskimi. Naukowcy przypuszczają, że kobieta o wysokim statusie społecznym najprawdopodobniej bardzo cierpiała w chwili śmierci z powodu raka piersi i mogła używać zioła do celów medycznych. ​​

Marihuana medyczna i jej przetwory to dziś jeden z najszerzej stosowanych leków tzw. medycyny alternatywnej. „Alternatywnej” dlatego, że jest jednak zbyt mało badań potwierdzających faktyczną skuteczność olejków CBD np. w leczeniu padaczki, choć oczywiście w krajach gdzie jest to legalne marihuana pomaga choćby w uśmierzaniu bólu chorych na raka. Wróćmy do historii. Bo konopie indyjskie to bez wątpienia nie tylko jeden z najstarszych środków rekreacyjnych ale także i medykament.

Marihuana i rekonstrukcja wyglądu „księżniczki” fot. wikimedia commons

W 2019 roku archeolodzy z Instytutu Maxa Plancka współpracujący z chińskimi naukowcami badali mające 2 500 lat cmentarzysko w Pamirze. Odkryli tam specjalne naczynia pełniące funkcję kadzideł, a badania potwierdziły iż spalano w nich rośliny o najwyższym poziomie THC. Był to element rytuałów pogrzebowych. Odkrycie jest przełomowe, gdyż potwierdza relacje Herodota, który jako pierwszy opisywał zwyczaj odurzania się konopiami przez mieszkańców krain na wschód od antycznej Europy (Scytów). Daje nam także dowód, że ta używka towarzyszy człowiekowi od wieków. Ale konopie to przecież nie tylko używka. Roślina, która dziś ma swój wielki renesans, należy do najstarszych i najpowszechniej używanych przez człowieka w wielu miejscach świata. Wszystko wskazuje, że również jako lekarstwo.

Licząca również 2500 lat mumia wydobyta z gór Ałtaju w Rosji w 1993 roku, która została nazwana „Lodową Dziewicą” (lub „Księżniczką Ukok”) była kobietą o wysokim statusie społecznym. Została pochowana wraz z 6 końmi i 2 wojownikami, którzy mieli jej strzec. Jej ciało zostało ozdobione tatuażami, które wciąż były widoczne na dobrze zachowanej w zmarzlinie skórze Naukowcy twierdzą, że kultura Pazyryków, do której należała kobieta, ceniła tatuaże; im więcej ich miała dana osoba, tym wyższy był jej status.

„W porównaniu z tatuażami znalezionymi przez archeologów na całym świecie, te na mumiach ludu Pazyryk są najbardziej skomplikowane i najpiękniejsze” – powiedziała dr Natalia Połosmak, archeolog która odkryła mumię. „Tatuaże były używane jako środek identyfikacji osobistej – tak jak teraz paszport. Pazyrykowie wierzyli również, że tatuaże będą pomocne w innym życiu, ułatwiając ludziom z tej samej rodziny i kultury odnalezienie się po śmierci”.

Kwiatostan Sativy fot. Skalle-Per Hedenhös (CC BY-SA 4.0), wikimedia commons

Badania rezonansem magnetycznym ciała „księżniczki” wykazały, że prawdopodobnie zmarła ona na raka piersi. Czy ta choroba była bezpośrednią przyczyną jej śmierci? Prawdopodobnie, biorąc pod uwagę, że w chwili śmierci rak był w ostatnim stadium.

Kobieta została znaleziona pochowana z małym pojemnikiem marihuany, który przetrwał tysiące lat w wiecznej zmarzlinie. Naukowcy przypuszczają, że najprawdopodobniej cierpiała z powodu raka piersi i mogła używać zioła do celów medycznych i łagodzenia bólu. Marihuana mogła mieć również dodatkowe zalety: dowody sugerują, że księżniczka mogła być szamanką. Możliwe, że używała marihuany w ceremoniach leczniczych lub podczas rytuałów szamańskich.

Szwajcarscy naukowcy odtworzyli prawdopodobny wygląd „księżniczki” z jak ją nazwano. Badania DNA wykazały, że kobieta nie ma wiele wspólnego z dzisiejszymi mieszkańcami Ałtaju, a jej profil genetyczny jest bardziej zbliżony do mieszkańców wschodniej Europy.

Marihuana była stosowana w celach leczniczych i przeciwbólowych także w medycynie starożytnych Indii, ale także i przez Żydów. Mieszkańcy Palestyny w II wieku znali uprawę konopi, o czym świadczą wzmianki w Torze, ale wcześniej także w Starym Testamencie, choć tu pojawiają się kontrowersje. W Księdze Wyjścia Bóg daje Mojżeszowi przepis na święty olej. Nasi tłumacze Biblii chyba nie chcieli przyznać, że jednym z kluczowych składników mikstury są szczyty konopi indyjskich. Hebrajskie Keneh-bosem w polskiej wersji Starego Testamentu jest przetłumaczone, jako: wonna trzcina, słodka trzcina bądź też ziele. A przecież słowo Keneh-bosem to kannabis. Konopie indyjskie miały oczywiście potencjał w oszałamianiu pacjentów zawartą w nich substancją THC.

W XIX wieku konopie indyjskie były szeroko dostępne w amerykańskich aptekach, a farmakopee wymieniały je jako zatwierdzony środek na ból, nerwicę, a nawet cholerę. Pierwsze firmy farmaceutyczne, takie jak Parke Davis (obecnie należący do Pfizera), Bristol-Myers Squibb czy Eli Lilly produkowały ekstrakty z konopi. Dopiero w latach 20. XX wieku, w czasach prohibicji gdy marihuana została upowszechniona niejako w zastępstwie alkoholu, władze USA wydały jej krucjatę. Media rozpoczęły kampanię propagandową przeciwko marihuanie. Przestraszona opinia publiczna zaczęła domagać się od rządu federalnego by ograniczył dostęp do narkotyku. Wsłuchując się w nastroje społeczne, w 1937 r. prezydent Franklin Delano Roosevelt podpisał ustawę delegalizującą wszelką marihuanę nieposiadającą banderoli Departamentu Skarbu.

Historia zastosowania konopi w dziejach świata i Polski to temat odcinka zaprzyjaźnionego podcastu „Historia, jakiej nie znacie”. Włączysz go klikając player poniżej.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. „Media rozpoczęły kampanię propagandową przeciwko marihuanie. Przestraszona opinia publiczna zaczęła domagać się od rządu federalnego by ograniczył dostęp do narkotyku. Wsłuchując się w nastroje społeczne, w 1937 r. prezydent Franklin Delano Roosevelt podpisał ustawę delegalizującą wszelką marihuanę nieposiadającą banderoli Departamentu Skarbu.” To nie nastroje społeczne spowodowały delegalizacje marihuany tylko lobby organizującej się Big Pharmy pod wodzą psychopatycznej rodzinki Rockefellerów. Nie pierdolcie głupot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.