Poznajcie niezwykłą historię srebrnej bransolety identyfikacyjnej (nieśmiertelnika) Amerykańskiego żołnierza – radiooperatora bombowca B-24 Liberator, która została zgubiona w czasie II wojny światowej a teraz dzięki polskiemu poszukiwaczowi zwrócona rodzinie w USA!

Odkrywcą tego artefaktu jest Rafał Pych (Raptus), który wielokrotnie był już bohaterem naszych tekstów. Przeczytajcie jego relację z poszukiwań oraz przeprowadzonego śledztwa.

Wyruszając na poszukiwania z detektorem rankiem w niedziele 27/11/2022 nie spodziewałem się znaleźć czegokolwiek związanego z historia II wojny światowej. Na polach w pobliżu miejscowości Attleborough, w hrabstwie Norfolk bylem już wcześniej i była to wizyta udana, która zaowocowała kilkoma fajnymi znaleziskami z okresu średniowiecza, wiec i tym razem spodziewałem się podobnych odkryć. Jednak tym razem oprócz XIX wiecznego srebrnego naparstka i kilku skorodowanych miedzianych monet praktycznie nie znalazłem nic interesującego przez cały dzień!

Pod sam koniec dnia bez większych perspektyw na cos starszego zacząłem przeszukiwać obszar pola kolo miedzy, gdzie poplon był o wiele niższy niż na reszcie terenu. W końcu dobry głęboki, niezbyt głośny sygnał dotarł do moich uszów. Kilka machnięć szpadlem i srebrna blaszka z wygrawerowanym na niej napisem „DEAN R SMITH 18148306” była na wierzchu.

Moment odkrycia bransoletki przez Raptusa

Po powrocie do domu praktycznie natychmiast zacząłem szukać informacji na temat jej właściciela, początkowo używając głownie internetu. Blaszka okazała się fragmentem bransolety, która należała do żołnierza 453 Grupy Bombowej 8 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych. Grupa ta, podczas II wojny światowej stacjonowała w okolicy miejsca gdzie rzecz została znaleziona i stad wykonywała misje mające na celu bombardowanie obiektów strategicznych na terenie Niemiec.

Radiooperator Dean R Smith

Dean R Smith urodził się 30/04/1924 roku, był radiooperatorem w randze Staff Sergeant w jednej z amerykańskich załóg bombowców B-24 Liberator.

Niestety zginął mając zaledwie 20 lat dnia 21-go lipca 1944 roku w okolicach Karslurhe. Jego samolot, który nazywał się „Our Baby” zderzył się w powietrzu z innym B-24 o nazwie „Diana Mite” podczas manewru nawrotu w bardzo złych warunkach atmosferycznych, zaraz po wykonaniu misji. Trzy osoby z załogi Deana zdołały przeżyć i zostały wzięte do niewoli, niestety Dean nie miał tyle szczęścia.

Samolot B-24 „OUR BABY”

Większość powyższych informacji udało mi się znaleźć podczas wizyty w muzeum „453rd Bombardment Group Museum” w Old Buckingham, które mieści się około 2 km od miejsca znalezienia przedmiotu. Dzięki uprzejmości właściciela muzeum uzyskałem dostęp do archiwów które pomogły ustalić wiele ciekawych informacji na temat Deana i jego służby.

Następnym krokiem jaki poczyniłem była próba odnalezienia rodziny żołnierza. Okazało się to dość łatwym zadaniem ponieważ pochodził on z małego miasteczka (populacja około 5000) o nazwie Alva w stanie Oklahoma.

Dean miał czworo młodszego rodzeństwa: Herberta, Carol, Gordona i Norrisa. Rodzina Smithów jest bardzo znana w okolicy Alva, zwłaszcza Herbert Smith (1926-2011), który służył w Kongresie Stanów Zjednoczonych i również był bardzo zasłużonym żołnierzem – weteranem II wojny światowej, jest bardzo dużo informacji na jego temat w internecie. Dzięki tym informacjom udało się ustalić że najmłodszy brat Deana, Norris Smith (94 lata) nadal żyje, podobnie jak jego siostra Carol (96 lat). W skontaktowaniu się z Norrisem pomogła mi organizacja z USA prowadzona przez Iaina Walkera, która zajmuje się takimi sprawami.

Brat Deana – Norris Smith z przekazanym nieśmiertelnikiem

Po około 6-7 tygodniach od znalezienia bransoletki otrzymałem bardzo emocjonalnego emaila od Norrisa Smitha z prośba o dostarczenie mu własności jego starszego brata. Dwa tygodnie później bransoleta była już w rękach wzruszonego Norrisa… Na temat tego odkrycia pojawił się również artykuł w lokalnej prasie w USA.

Często bywa tak, ze za bardzo niepozornymi rzeczami kryją się niesamowite historie, wystarczy trochę wysiłku i odrobina szczęścia i możemy je poznać.

Autor: Rafał Pych

Poniżej galeria zdjęć z „453 rd Bombardment Group Muzeum” w Old Buckenham.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. szkoda ze w PL nie można już legalnie używać wykrywaczi metali i aktywnie poszukiwać takich „skarbów” w ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.