Do niecodziennego odkrycia doszło w trakcie prac remontowych na terenie województwa opolskiego w miejscowości Borki Wielkie. Na miejsce wezwano saperów, którzy zabezpieczyli trzy karabiny typu Mauser, a następnie przekazali je do muzeum.

„Nasze zbioru wzbogaciły się o 3 dobrze zachowane karabiny typu Mauser 98. Wszystko za sprawą Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który polecił przekazać tę broń do naszego depozytu.” – informuje na swojej stronie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Saperzy przekazują zabezpieczoną broń fot. Muzeum Piastów Śląskich

Broń pochodząca najpewniej z okresu II wojny światowej została odkryta na strychu, jednego z budynków mieszkalnych w miejscowości Borki Wielkie, gdzie prowadzone były prace związane z naprawą dachu. Dekarze powiadomili służby, a na miejsce przybył patrol żołnierzy z 1. Brzeskiego Pułku Saperów, którzy zabezpieczyli odkrytą broń.

Jak widać na załączonym zdjęciu jest ona w świetnym stanie. W związku z tym WKZ zdecydował że ma ona trafić do zbiorów Muzeum Piastów Śląskich.

Trzy karabiny systemu Mauser odkryte pod dachem fot. Muzeum Piastów Śląskich

Powtarzalny karabin Mauser to wynalazek zaprojektowany w 1895 roku przez niemieckiego konstruktora Paula Mausera. Już trzy lata później w 1898 roku (Gewehr 98) stał się podstawowym karabinem niemieckiej armii. Broń na swoje czasy była tak dobra, że po kilku modyfikacjach w 1935 roku, zastąpił go właśnie model Mauser 98 (Kar98k). Który masowo był wykorzystywany podczas II wojny światowej – nie tylko przez wojsko niemieckie.

Broń ta była szeroko eksportowana i produkowana na zagranicznych licencjach w wielu krajach, w tym w Polsce oznaczoną jako „Karabin wz. 98a” i produkowaną od 1936 roku na terenie Radomskiej Fabryki Broni. W sumie szacuje się że przez 11 lat wyprodukowano ponad 14 milionów ich egzemplarzy. Natomiast opracowane na ich systemie sportowe i myśliwskie karabiny są nadal w użyciu i produkcji.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących

13 KOMENTARZE

  1. Fantastycznie, Brawo. To chyba Polskie składaki. Przykirtrane przez Polaka. Naoliwić i dać oglądać. Strzał dla pasjonatów za 100pln ma strzelnicy 😉

  2. Niezlym trzeba byc łbem z mentalnością slugi zeby odkrywając coś takiego dzwonic po saperów i dac sobie to tym samym odebrać za darmo

  3. Tylko saperów gdzie ateki, prokurator, strażaki, zamknięcie wszystkich ulic w promieniu kilometra. Za takie uchybienia powinny polecieć głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.