Baza 3003, Cień atomowej zagłady naszego kraju… (GALERIA)

0
Tajna baza atomowa obiekt 3003
Tajna baza atomowa - obiekt 3003 fot. Małopolska Grupa Eksploracyjna

Artykuł trochę inny niż wszystkie – dziś zabierzemy Was w podróż tropem jednej z najpilniej strzeżonych tajemnic Układu Warszawskiego! Tajemnicy która mogła przyczynić się do obrócenia naszego kraju w atomową pustynie.

W czasie trwania Zimnej Wojny całe społeczeństwa trwały w strachu przed atomową zagładą, ta obawa przekładała się również na kulturę masową i twórczość artystów. Wyprawę spędzimy więc przy akompaniamencie kawałka legendarnej punkowej kapeli KSU pod tytułem „Wielki Koniec”, pasuje on idealnie do grozy tego miejsca i konsekwencji użycia straszliwej broni która była składowana tutaj w głębokiej tajemnicy.

Gotowi – otwarty luk
Bomba – poszła w dół
Upadła – wielki krzyk
Płomienie – ten świat już był
Chaos – groza i śmierć
Ruiny – domy walą się
Wielki koniec – krew i łzy
Promieniowanie – dym i mgły

Podążając śladem tajnych radzieckich baz na terenie Polski znaleźliśmy się na terenie obiektu 3003 nad którym do tej pory wisi cień atomowej zagłady naszego kraju. W czasie zimnej wojny Układ Warszawski przygotowywał się do ataku nuklearnego na Europę by w razie konfliktu zbrojnego z NATO wyrąbać dla swoich dywizji atomowe korytarze na zachód. W roku 1960 odbyły się ćwiczenia w warunkach zbliżonych do działań wojennych, ich celem było wypróbowanie sposobów transportu broni jądrowej z ZSRR na tereny zachodniej Polski do jednostek uderzeniowych. Wypróbowano kilka sposobów transportu głowic jednak żaden z nich nie okazał się wystarczająco skuteczny a wojska rakietowe miały być przygotowane natychmiast. Zapadła decyzja, głowice jądrowe już wcześniej muszą znaleźć się w Polsce…

Wielki koniec
Zbliża się
Wielki koniec
Zbliża się

W połowie lat 60 rozpoczęły się tajne rozmowy między Polską a Rosją na temat rozmieszczenia w naszym kraju broni atomowej. Owocem tych rozmów był program o kryptonimie Wisła. W naszym kraju miały powstać tajne składy broni jądrowej która w razie konfliktu miała zostać przekazana jednostkom Ludowego Wojska Polskiego i wykorzystana do uderzeń na kraje zachodnie. Konfrontacja z NATO sprawiłaby że Polska stała by się celem zmasowanych uderzeń jądrowych na cele strategiczne takie jak linia Wisły, Odry i Bugu większe miasta i obiekty przemysłowe oraz wojskowe. W ten sposób starano by się za wszelką cenę zatrzymać natarcie jednostek radzieckich i krajów Układu Warszawskiego. Polska w wyniku tych uderzeń stała by się atomową pustynią.

W tym miejscu – był nasz świat
Punkt zero – w drodze do gwiazd
Zbiorowy grób – pamiątką jest
Po dużych dzieciach – lubiących śmierć
Popiół – i zwały gruzu
Wielki koniec – domy walą się
Arka Noego – nie nadpłynie nie
Tu mieszkał człowiek – jego czas skończył się

Obiekt 3003 który dziś eksplorujemy znajduje się w lesie niedaleko miejscowości Templewo Został zbudowany przez polskie jednostki inżynieryjne, później został przekazany w użytkowanie jednostkom Armii Radzieckiej. Za jego ochronę odpowiadały jednostki Specnazu. Po wycofaniu jednostek Armii Czerwonej obiekt pozostawał w rękach wojskowych, następnie opuszczony i przekazany nadleśnictwu. W 2011 został rozebrany naziemny magazyn typu „Granit”. Obecnie zostały tutaj dwa ciekawe podziemne magazyny typu „Monolit”. Niestety zostały one wyszabrowane z większości wyposażenia i częściowo zasypane. Jednak mimo tego można znaleźć tutaj jeszcze całkiem wiele ciekawostek z okresu funkcjonowania bazy. Na nas największe wrażenie zrobiły pomieszczenia w których w specjalnych wózkach jeszcze nie tak dawno były składowane gotowe głowice bojowe. 

Wielki koniec
Zbliża się
Wielki koniec
Zbliża się

Galeria i tekst: Małopolska Grupa Poszukiwawczo Historyczna

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.