Dante, Newton, Galileusz – odnaleziono bezcenne starodruki!

0
starodruki księgi
Zdjęcie poglądowe fot. pixabay

Blisko 200 starodawnych ksiąg i inkunabułów odkryto w Rumunii, ich wartość to ponad 2,5 mln euro. Wszystkie starodruki pochodzą z kradzieży dokonanych 3 lata temu z magazynu w Anglii.

Pochodzące z brawurowego włamania do magazynu w podlondyńskim Feltham w noc z 29 na 30 stycznia 2017 roku dzieła zostały odnalezione w Rumunii. Wśród nich są prace Izaaka Newtona, Galileusza, Petrarki, rzadkie wydania Dantego oraz 80 szkiców hiszpańskiego malarza Francisca de Goi.

Złodzieje włamali się do magazynu przez dach, schodząc w dół po 12 metrowej linie, omijając wszystkie czujniki ruchu. W sumie kilka godzin spędzili w magazynie przeglądając tysiące książek, które miały być wysłane do USA na międzynarodowe targi. Wybrali oczywiście te najcenniejsze egzemplarze.

W całą sprawę było zaangażowane dziesiątki ludzi, jednak głowami tej operacji byli Rumunii, których aresztowano jeszcze w czerwcu 2019 roku. Gdy następnie w styczniu tego roku aresztowano w Turynie kolejnego ich rodaka, który jak się okazało był przywódcą – wróciła nadzieja na odzyskanie skradzionych starodruków.

Szef gangu poszedł na współpracę i po przeprowadzonej wspólnie przez włoską i brytyjską policję akcji, odzyskano cenne dzieła. Cały łup został ukryty w prywatnym domu w okręgu Neamt na terenie Rumunii. Przestępcy po zawinięciu wszystkiego w folię schowali starodruki i szkice w betonowej piwnicy zasypanej gruzem.

Jak się później okazało, część rumuńskiego gangu z Anglii, miała na koncie jeszcze jedenaście innych włamań na terenie kraju. W większości złodzieje wykorzystywali tą samą metodę – wchodzili przez dach.

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.