Niezwykły zabytek archeologiczny, który wcześniej był wyrzucony przez pogłębiarkę został odkryty na brzegu Dziwny – jest to toporek rogowy datowany od nawet 9 do 7 tys. lat! Został odkryty przez spacerowicza, którzy przekazał go do muzeum.

Do tego sensacyjnego odkrycia doszło 24 listopada. Pradziejowe narzędzie zostało znalezione przy nabrzeżu jachtowym w Międzywodziu – pochodzi jednak z całkiem innego miejsca. Wyrzucony tam przez pogłębiarkę urobek pochodzić miał z Dziwny, a dokładnie był zebrany na wysokości stacji paliw w Dziwnowie w trakcie pogłębiania nabrzeża.

„W dniu dzisiejszym zostaliśmy poinformowani przez pana Michała Mączkę, mieszkańca Międzywodzia o odkryciu przez niego przy nabrzeżu jachtowym w Międzywodziu cennego zabytku archeologicznego, a mianowicie rogowego toporka datowanego wstępnie na okres późnego mezolitu i początek neolitu, czyli na okres sprzed 9-7 tys. lat.” – poinformowało kilka dni temu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Na zabytek pan Michał miał natrafić podczas porannego spaceru wzdłuż rowu melioracyjnego, w miejscu gdzie prowadzone są obecnie prace rekultywacyjne. Toporek został wykonany z podstawy pnia poroża. Jego długość wynosi 12 cm, a szerokość 7 cm, średnica otworu wynosi natomiast 2 cm, waży dokładnie 245 gram.
O odkryciu poinformowany został Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Zdjęcia: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


1 KOMENTARZ

  1. W normalnym kraju mógłby go sprzedać za grube pieniądze. U nas dostanie najwyżej dyplom od dyrektora muzeum i poklepanie po plecach, a hajs na jego znalezisku zarobią inni.

    Gdybym ja coś takiego znalazł, to bym nie zabrał, bo to byłoby przestępstwo, ale zostawiłbym to tam gdzie jest.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.