Gliniany domek – prawdopodobnie zabawkowy domek dla lalek sprzed 6 tys lat

0
Gliniany "domek dla lalek" sprzed 6 tys lat

Niezwykły zabytek w postaci glinianego „domku dla lalek”. Świadczy on nie tylko o wysokim poziomie kulturowym starożytnych ludów ale i świecie którego może i już nie ma ale jest nam bliższy niż mogło by się wydawać.

Obiekt pochodzi z terenów zachodniej Ukrainy sprzed ok 6 000 lat. Tak, to neolit i to nawet nie późny. Na tym terenie rozwijała się kultura Cucuteni-Trypole (kultura ceramiki malowanej) która należała do kultur starej europy.

Mapa prezentująca wpływy i zasięgi kultury ceramiki malowanej

Kultury te były wysoce rozwinięte, budowały potężne miasta i prawdopodobnie używały pisma ideograficzcnego (takim pismem jest pismo chińskie. Każdy symbol oznacza inne słowo. Oznacza to, że można w tym alfabecie zapisać każdy język i będzie on dla wszystkich czytelny) lub logograficzne. Z czasem te kultury zaczęły się przekształcać w państwa miasta oraz księstwa jak Pelazgowie, Minojczycy, Lelegowie, czy Etruskowie. Na Bałkanach i w Europie środkowej całkiem możliwe, że było tak samo.

Kultura ceramiki malowanej rozwijała się od 5500 pne do 2750 pne. Oznacza to, że rozpoczęła się wraz z przybyciem w tamte rejony rolników z południa (haplogrupa G2a z domieszką E1b1b1) i wymieszaniem się z lokalnymi łowcami-zbieraczami (I2a1b). Natomiast koniec kultury został spowodowany podbiciem przez indoeuropejczyków (R1b i R1a czyli większość współczesnych Europejczyków).

Kultura ta budowała kilkupoziomowe budynki, oraz wielkie warowne miasta, w których mogło żyć nawet 16 tys osób, co czyni je jednymi z największych miast w tym czasie. We wcześniejszych okresach miasta były regularnie spalane. W tym czasie wiele kultur budowało wielkie osiedla na czas wyjałowienia ziemi (ok 16 lat), ale miasta tej kultury spalały się co 60-80 lat. Może związek z tym mają czarnoziemy?

I co? Chyba nie myśleliście, że ludzie w tamtych czasach w Europie biegali z patykami i mieszkali w jaskiniach i szałasach, tak jak to pokazują na starych bajkach? Cywilizacja w tym czasie nie istniała wyłącznie na bliskim wschodzie. Prawdopodobnie istniała wszędzie, gdzie było wydajne rolnictwo. Po prostu pałac z cegły i kamienia w suchym klimacie lepiej się zachowuje, niż pałac z drewna i gliny w wilgotnym klimacie.

Tak wyglądają natomiast rekonstrukcje świątyni ze stanowiska obok wsi Nebeliwka w obwodzie kirowohradzkim na Ukrainie, Świątynia jest datowana na 6000 lat. Wymiary fundamentu to 60m x 20m. Budowla posiadała dwie kondygnacje i dziedziniec galeryczny. Konstrukcję wzniesiono z drewna i mułu. Na stanowisku odnaleziono figurki kultu Wenus.

Tamtejsza osada miała powierzchnię 260–300 hektarów (jest to drugie największe miasto tej kultury), ponad 2 km średnicy i szacuje się, że żyło tam 15 000–17 000 osób. Zidentyfikowano do tej pory 1200 budynków (ukraińskie źródła podają 1500).
Badania przeprowadzone w latach 2012–2014 sugerują „możliwość istnienia społeczeństw państwowych”, podobnie jak w przypadku podobnych cech jak w Uruk. Mega-struktury „sugerują obecność budynków publicznych na spotkania lub uroczystości”. Oprócz figurek odnaleziono również ceramiczne twarze, zwęglone kości zwierząt i małe złote elementy (złoto i miedź wykorzystywano jeszcze przed opanowaniem wytapiania. Samorodki kształtowano na zimno), być może ozdoby z włosów lub odzieży.

Umiejscowienie ołtarzy na terenie świątyni

Wewnątrz było siedem glinianych platform, być może ołtarzy, a podłogi i ściany wszystkich pięciu pokoi na piętrze zostały „ozdobione czerwoną farbą, co stworzyło [ceremonialną] atmosferę”. Ołtarze maja kształt krzyży. Największy na przeciwko wejścia jest o wymiarach 3x4m. Posiada gliniana rymnę oraz ozdobne ryte kręgi.

Autor: orkako

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.