Pomnik Pomorskiego Towarzystwa Leśnego z 1884 roku odkryła i wydobyła na powierzchnię wspólnie z Lasami Miejskimi Szczecina grupa pasjonatów historii. Poznajcie dzieje tego Towarzystwa i jego pomnika.

Kolejne niezwykłe odkrycie grupy pasjonatów z pomorza pod wodzą dr Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Którzy niespełna 3 tygodnie temu na jednym z cmentarzy pod Szczecinem odkryli barokową płytę z 1699 roku. Teraz na terenie administracyjnym Polic w Mścięcinie przy samej granicy z Szczecinem, odkryli kolejny zapomniany element lokalnej historii.

„W dniu dzisiejszym podjęliśmy starania by wydobyć granitowy głaz pomnikowy o wadze 3,2 tony w lesie w Mścięcinie. Pomnik pojawił się na planach miejscowości z końca XIX w.. następnie zniknął z planów w latach 30. XX w. Pomnik został odnaleziony i w dniu dzisiejszym dzięki ogromnemu wsparciu Lasów Miejskich Szczecina ustawiony w pierwotnym miejscu.” – mówi na temat dzisiejszych prac, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego dr Marek Łuczak

Na pomniku z 1884 roku znajduje się inskrypcją: Pommerscher Forst-Verein 1884. Pomorskie Towarzystwo Leśne powstało w Szczecinie w 1870 roku, jego celem było ochrona przyrody, zachowanie i pielęgnacja, krajobrazu kulturowego oraz wymiana doświadczeń w kwestii leśnictwa.

Organizacja zrzeszała leśników, właścicieli oraz miłośników lasów. Jego członkami byli np. profesorowie Danckelmann, Möller i Wiedemann, a także znany leśnik i łowiecki Ferdinand von Räsfeld. W 1883 roku stowarzyszenie liczyło 130 członków. Pomorskie Towarzystwo Leśne zainicjowało w 1899 r. Powstanie Niemieckiego Związku Leśnego.

W 1935 roku Pommersche Forstverein weszło w poważny spór o politykę leśną z panującym reżimem narodowosocjalistycznym i zostało rozwiązane – tłumaczy to zniknięcie pomnika z map w latach 30. XX w., a może również fizyczne ukrycie pomnika. Stowarzyszenie zostało reaktywowane 21 grudnia 1995 roku w Greifswaldzie.

Być może powstanie na miejscu tablica informacyjna z historią tego Towarzystwa i ich pomnika.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

4 KOMENTARZE

  1. No nie gadajcie 😳 Właśnie zagłębiałam temat bo sama jestem jestem Pomorzanką właśnie w wenie tych lat (ktoś z Niemiec mi powiedział że owe tereny mają wrócić do Niemiec) ja jako Pruska, Polka i Niemka polska (dramat psychiczny) szukam śladów. Narazie wniosek mój to wybaczenie

  2. Ta wcześniej odkryta płyta nagrobna to mistrzostwo świata, a i tutaj należy się panom uznanie za dociekliwość i starania. Brawo!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.