Pomnik Pomorskiego Towarzystwa Leśnego z 1884 roku odkryła i wydobyła na powierzchnię wspólnie z Lasami Miejskimi Szczecina grupa pasjonatów historii. Poznajcie dzieje tego Towarzystwa i jego pomnika.

Kolejne niezwykłe odkrycie grupy pasjonatów z pomorza pod wodzą dr Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Którzy niespełna 3 tygodnie temu na jednym z cmentarzy pod Szczecinem odkryli barokową płytę z 1699 roku. Teraz na terenie administracyjnym Polic w Mścięcinie przy samej granicy z Szczecinem, odkryli kolejny zapomniany element lokalnej historii.

„W dniu dzisiejszym podjęliśmy starania by wydobyć granitowy głaz pomnikowy o wadze 3,2 tony w lesie w Mścięcinie. Pomnik pojawił się na planach miejscowości z końca XIX w.. następnie zniknął z planów w latach 30. XX w. Pomnik został odnaleziony i w dniu dzisiejszym dzięki ogromnemu wsparciu Lasów Miejskich Szczecina ustawiony w pierwotnym miejscu.” – mówi na temat dzisiejszych prac, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego dr Marek Łuczak

Na pomniku z 1884 roku znajduje się inskrypcją: Pommerscher Forst-Verein 1884. Pomorskie Towarzystwo Leśne powstało w Szczecinie w 1870 roku, jego celem było ochrona przyrody, zachowanie i pielęgnacja, krajobrazu kulturowego oraz wymiana doświadczeń w kwestii leśnictwa.

Organizacja zrzeszała leśników, właścicieli oraz miłośników lasów. Jego członkami byli np. profesorowie Danckelmann, Möller i Wiedemann, a także znany leśnik i łowiecki Ferdinand von Räsfeld. W 1883 roku stowarzyszenie liczyło 130 członków. Pomorskie Towarzystwo Leśne zainicjowało w 1899 r. Powstanie Niemieckiego Związku Leśnego.

W 1935 roku Pommersche Forstverein weszło w poważny spór o politykę leśną z panującym reżimem narodowosocjalistycznym i zostało rozwiązane – tłumaczy to zniknięcie pomnika z map w latach 30. XX w., a może również fizyczne ukrycie pomnika. Stowarzyszenie zostało reaktywowane 21 grudnia 1995 roku w Greifswaldzie.

Być może powstanie na miejscu tablica informacyjna z historią tego Towarzystwa i ich pomnika.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. No nie gadajcie 😳 Właśnie zagłębiałam temat bo sama jestem jestem Pomorzanką właśnie w wenie tych lat (ktoś z Niemiec mi powiedział że owe tereny mają wrócić do Niemiec) ja jako Pruska, Polka i Niemka polska (dramat psychiczny) szukam śladów. Narazie wniosek mój to wybaczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.