Podczas remontu strychu w starym domu, mieszkaniec Rybnika odnalazł broń z czasów II wojny światowej – w jej magazynku była nadal załadowana amunicja!

Mieszkaniec Rybnika, remontując swój dom odkrył karabin z kilkoma sztukami amunicji. Wezwani na miejsce policjanci ustalili, że jest to karabinek systemu Mauser a dokładnie Kar98k – podstawowa broń sił zbrojnych III Rzeszy. Ze względu na wartość historyczną znaleziska, mundurowi postanowili przekazać go do muzeum.

Jak poinformowała policja: „Śledczy prowadzą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku postępowanie w sprawie odnalezienia pochodzącego z okresu II wojny światowej karabinka typu Mauser.”

Mężczyzna który prowadził prace remontowe na strychu domu o swoim znalezisku poinformował policjantów z komendy w Rybniku. Broń była schowana pod podłogą z desek. Okazało się, że to niemiecki karabinek Mauser, wyprodukowany w 1938 roku. W magazynku broni znajdowały się jeszcze trzy sztuki amunicji. Broń ta używana była przez niemieckie wojska aż do 1945 roku, do dziś dnia stanowi wyposażenie kompanii reprezentacyjnej Bundeswehry.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Nowy Rutus Atrex
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

 1. Znalazca postąpił mądrze i wzorowo ujawniając tę broń na Policji.

  Natomiast funkcjonariusze powinni go pouczyć, że ma prawo ubiegać się o wejście w legalne posiadanie tej broni poprzez zadeklarowanie takiej woli, co powinno zostać zaprotokołowane.

  Zgodnie z trybem określonym w kodeksie cywilnym po upłynięciu właściwego czasu na zgłoszenie się po tę broń przez uprzedniego właściciela (znanego lub nieznanego), aktualny znalazca po przeprowadzeniu policyjnych sprawdzeń dot. ewentualnego użycia tej broni do popełnienia przestępstwa, uzyskawszy właściwe pozwolenie (np. kolekcjonerskie, sportowe, myśliwskie) rejestruje ją i staje się jej legalnym posiadaczem.

  mec. dr Łukasz Urbański
  radca prawny
  specjalista prawa dostępu do broni w RP i poza jej granicami

 2. Witam. Ciekawe, czy funkcjonariusze poinformowali znalazcę o takiej możliwości. Nie wierzę w to. W Polsce robi się przestępców z osób, kupujących pistolety hukowe 9mmPAK na OLX/ vide – akcja PO w Rzeszowie z października 2020/, ale jednocześnie pozwala się utrzymywać OLX dalej ogłoszenia tych przedmiotów, bo to przecież stała dostawa spraw wykrytych i ” przestępców”. Wkrótce następna spektakularna akcja .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.