Rozpoczęto badania „Doliny Śmierci” w Chojnicach – są już pierwsze znaleziska

Orzeł Przysposobienia Wojskowego Kobiet z okresu II Rzeczypospolitej znaleziony w trakcie badań fot. Dawid Kobiałka

Łuski różnego kalibru, guziki od bielizny, fragment medalika, odznaki i monety – to pierwsze znaleziska archeologów dokonane w Dolinie Śmierci w Chojnicach. W czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali tam, jak się szacuje, ponad tysiąc osób. Większość szczątków spoczywa tam do dziś.

Dolina Śmierci to zwyczajowa nazwa obecnych terenów północnych granic miasta Chojnice. W pierwszych miesiącach trwania II wojny światowej okoliczne pola były wykorzystywane przez Niemców jako miejsca egzekucji mieszkańców tego miasta i regionu. Do masowych egzekucji doszło też w styczniu 1945 r. Naukowcy szacują, że w sumie zginęło tam ponad tysiąc osób.

„Dolina Śmierci jest do dzisiaj słabo rozpoznana. Tuż po zakończeniu wojny doszło tutaj do pospiesznych ekshumacji. W ich wyniku odkryto szczątki blisko 200 osób” – mówi PAP kierownik nowego projektu badawczego dr Dawid Kobiałka, który jest realizowany przez Fundację Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Drogowskaz informujący o chojnickiej Dolinie Śmierci fot. Dawid Kobiałka

W czasie egzekucji zamordowano pod Chojnicami m.in. lokalną inteligencję, pensjonariuszy Krajowych Zakładów Opieki Społecznej oraz przedstawicieli społeczności żydowskiej.

Jak opowiada dr Kobiałka, ciała ofiar w większości przypadków były wrzucane do rowów strzeleckich przygotowanych przez Polaków w 1939 roku na wypadek wojny. Mimo usilnych prób utrzymywania egzekucji w tajemnicy i tuszowania śladów zbrodni (część zwłok palono), lokalni mieszkańcy wiedzieli o mordach, które miały miejsce. „To właśnie już w czasie II wojny światowej została ukuta nazwa Dolina Śmierci” – dodaje archeolog.

W ramach nowego projektu, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, naukowcy chcą ustalić, gdzie dokładnie znajdowały się okopy i z których ich odcinków ekshumowano szczątki poległych. W tym celu skorzystają z różnych metod badawczych: lotniczego skanowania laserowego, analizy historycznych zdjęć lotniczych i zobrazowań satelitarnych, badań powierzchniowych przy użyciu wykrywaczy metali. Na początku maja archeolodzy udali się w teren z detektorami metalu – udało się znaleźć wiele drobnych przedmiotów: łusek różnego kalibru, guziki od bielizny czy fragment medalika.

„Liczymy, że takie znaleziska pomogą nam w precyzyjnej lokalizacji miejsc rozstrzeliwań oraz przestrzeni, w której – jak wynika z zeznań świadków – miały być palone ciała ofiar niemieckich zbrodni w styczniu 1945 roku” – dodaje Kobiałka.

Pierwsze zabytki odkryte w trakcie badań. Przemywane wodą 5 srebrnych marek z 1935 roku z podobizną Hindenburga fot. Dawid Kobiałka

Archeolog podkreśla, że powojenne prace ekshumacyjne nie były badaniami stricte naukowymi. „Odbywały się w pośpiechu, wiele mniejszych kości ludzkich nie podejmowano, nie wykonywano dokładnej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej” – wskazuje. Nowe przedsięwzięcie ma być bardziej systematyczne: pozyskane dane terenowe będą zintegrowane w systemie informacji geograficznej (GIS).

Archeolodzy planują rozpoczęcie wykopalisk na ograniczoną skalę w sierpniu.

Jednocześnie w ramach przedsięwzięcia naukowcy wykorzystują metody etnograficzne. Rozmawiają z okolicznymi mieszkańcami na temat Doliny Śmierci, jak również z rodzinami świadków wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Uczestnicy badań Doliny Śmierci pod Chojnicami fot. Dawid Kobiałka

„Podziękowania Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Także miasto Chojnice wsparło organizacyjnie i finansowo nasze prace. Rzecz jasna, osobne podziękowania składamy członkom Grh Ziemi Krajeńskiej oraz Elbląskiemu Stowarzyszeniu Eksploracyjnemu Ilfing za aktywny udział w pracach terenowych i pomoc w opracowaniu pozyskanego materiału zabytkowego.” – dodaje archeolog Dawid Kobiałka

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.