„TUTAJ SPOCZYWA 5 ODWAŻNYCH POLSKICH ŻOŁNIERZY” – głosi niemiecki napis na krzyżu. Polegli w tzw. Bitwie o Kępę Oksywską, która stoczona została podczas kampanii wrześniowej w dniach od 1 do 19 września 1939 (działania lądowe od 10 września).

Kępa Oksywska (niem. Oxhöfter Kämpe) jest to rozległa, lekko pofalowana wysoczyzna morenowa z urwistym 30-40-metrowym klifem na wybrzeżu Zatoki Puckiej. Generał Stanisław Dąbek po ciężkich walkach w okolicy Gdyni i braku wsparcia postanowił ewakuować podległe mu siły w rejon Kępy Oksywskiej. Walki na lądzie zaczęły się 10 września. Strona polska nie miała przygotowanych żadnych umocnień, co przyczyniło się do olbrzymich strat (nawet 14% stanu osobowego).

Ze strony polskiej udział w walkach wzięło około 15 tys. żołnierzy, z czego 2 tys. zginęło a 7 tys. zostało ranne. Nasi żołnierze posiadali na uzbrojeniu 23 działa, 14 moździerzy oraz około 140 Ciężkich Karabinów Maszynowych. W dniach od 10 do 19 września żołnierze stoczyli co najmniej 110 potyczek. Po stronie wojsk niemieckich walczyło ok. 45 tys. żołnierzy, ich straty nie są znane.

19 września gen. Stanisław Dąbek poprowadził żołnierzy do ostatniego ataku, podczas którego został ranny w głowę odłamkiem granatu moździerzowego i ranny popełnił samobójstwo. Kępa Oksywska skapitulowała tego samego dnia o godzinie 17. Po wojnie Niemcy mieli nazwać to miejsce „kleines Verdun” czyli „małe Verdun”, porównując jej obronę do tych słynnych walk z okresu pierwszej wojny światowej.

Krzyż postawiony na miejscu Bitwy o Kępę Oksywską
Krzyż postawiony na miejscu Bitwy o Kępę Oksywską

Fotografia została wykonana 19 lub 20 września 1939 roku przez Hugo Jeagera.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

4 KOMENTARZE

  1. @wrzesien
    Oczywiście że tak, port w tle się nie zmienił a niewykluczone że i budynki stoją (albo stały jeszcze kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu).

  2. Myślę, że zdjęcie zostało zrobione z okolic cmentarza Parafii św. Michała Archanioła. Zabudowania widoczne w oddali to obecnie budynki 3 Flotylli Okrętów i Dywizjonu Okrętów Podwodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.