Nieprawdopodobnego odkrycia dokonano we włoskim San Casciano dei Bagni, gdzie razem natrafiono na etruskie i rzymskie posągi bóstw oraz ponad 5 tys. monet z brązu, srebra i złota. Naukowcy twierdzą że jest to „przełomowe odkrycie, które napisze historię na nowo”, wydatowano je na II wiek p.n.e.

Włoscy archeolodzy w trakcie prac na jednym z stanowisk dokonali niesamowitego odkrycia. W toskańskiej miejscowości San Casciano znaleziono 24 posągi wykonane brązu. Spoczywały w błocie na dnie dawnych źródeł termalnych, wykorzystywanych 2300 lat temu jako basen/łaźnie. Statuy przedstawiają zarówno bogów etruskich jak i rzymskich, co jest rzeczą niespotykaną. Łaźnia miała funkcjonować do czasów chrześcijańskich, później przestała być używana, jednak nie została zniszczona.

Badane stanowisko archeologiczne nieopodal Sieny fot. Włoskie Ministerstwo Kultury

Najbardziej zaskakujące dla naukowców są inskrypcje, które zostały umieszczone na posągach i popiersiach. Zapiski na nich zostały stworzone w dwóch językach – etruskim, jak i po łacinie. Okazuje się więc że wciąż niewiele wiemy o dawnych kulturach i obrzędach, to odkrycie pozwoli jednak rzucić nowe światło na przejście od cywilizacji Etrusków do Imperium Rzymskiego. Można uznać, że ludy te mimo waśni oraz prowadzonych między sobą wojen, potrafiły kulturowo i religijnie razem współistnieć.

Część odkrytych monet

Odkrycie jest niezwykle znaczące, ponieważ rzuca nowe światło na koniec cywilizacji Etrusków i ekspansję Cesarstwa Rzymskiego – powiedział archeolog Jacopo Tabolli. Dodał również że znalezisko jest „największą skarbnicą posągów ze starożytnych Włoch, a w każdym razie jedynym, którego kontekst możemy całkowicie zrekonstruować”.

Wykonane z brązu figury przedstawiają bóstwa czczone dawniej w tamtym rejonie, m.in. Apolla i śpiącego z Efezu obok Hygei, bogini zdrowia, z wężem owiniętym wokół jej ramienia. Posągi wykonali prawdopodobnie lokalni rzemieślnicy w okresie II wieku p.n.e. do I wieku n.e. Największe z nich mają około metra wysokości. Wszystkie zabytki przez to że spoczywały w błocie, zachowały się w stanach prawie idealnych. Naukowcy twierdzą że odkryty depozyt figur oraz tysięcy monet może świadczyć że były to dary wotywne, składane w obrzędach dla bogów.

Zdjęcia: Włoskie Ministerstwo Kultury

Wspomniany przez archeologa okres był naznaczony wojnami i konfliktami na terenie dzisiejszej Toskanii, Umbrii i Lacjum, a jednak posągi z brązu pokazują, że rodziny etruskie i rzymskie modliły się razem do bóstw w świętym sanktuarium źródeł termalnych.

Zimę naukowcy zamierzają poświecić na oczyszczanie statuetek i ich dogłębne studiowanie. W pracach naukowcy mają wziąć udział eksperci z uniwersytetów na całym świecie. Większość etruskich zabytków jest wykonana z terakoty, znalezione więc brązowe figury wzbudzają ogromne emocje.

„Odkrycie, nad którym pracuje już ponad 60 ekspertów z całego świata, przepisze historię na nowo” – powiedział Tabolli, który od 3 lat prowadzi badania na tym stanowisku. Nazywa je również „absolutnie unikatowym”.

Zapowiedziano już budowę nowego muzeum w okolicy, z planem, aby w przyszłości eksponować tam wszystkie odkryte zabytki m.in. figury z brązu i monety.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.