Zabytkowa księga kościelna z Belina pochodząca z XVIII wieku, została odzyskana w Polsce!

2
Zabezpieczona przez Policję skradziona w Berlinie kościelna księga z XVIII wieku fot. policja.gov.pl

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odzyskali skradzioną w Berlinie zabytkową księgę kościelną. Zatrzymano mężczyznę, który oferował zabytek do sprzedaży na jednym z portali internetowych.

Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie otrzymał informację o tym, że na portalu internetowym wystawiona jest księga kościelna, pochodząca z kradzieży z archiwum Katedry Berlińskiej w styczniu 2019 roku. Sprzedawca w treści aukcji podał bardzo dokładny opis tego zabytku, oczekując zapłaty w wysokości 50 tys. złotych.

Zabezpieczona w Berlinie kościelna księga z XVIII wieku fot. policja.gov.pl

Pracujący nad tą sprawą policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Szczecinie wraz z koordynatorem ustalili miejsce pobytu sprawcy i miejsce zabytku w Polsce.

Pozwoliło to na zatrzymanie sprawcy, którym okazał się 25- letni Polak, mieszkaniec Frankfurtu nad Odrą, który wykonywał dorywcze prace budowlane w Berlinie. Mężczyzna był poszukiwany w związku z popełnieniem innych przestępstw przeciwko mieniu.

Zabezpieczona w Berlinie kościelna księga z XVIII wieku fot. policja.gov.pl

Zatrzymanemu mężczyźnie prokurator z Działu do Spraw Cyberprzestępczości i Nowoczesnych Technologii Wykrywczych Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przedstawił zarzut kradzieży zabytku. Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator wystąpił o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy a sąd przychylił się do tego wniosku.

Warząca ok. 4 kg zabezpieczona w Berlinie kościelna księga z XVIII wieku fot. policja.gov.pl

Zabezpieczona przez funkcjonariuszy księga, zawiera zbiór kilkuset dokumentów historycznych i metrykalnych parafii w Schwedt za lata 1700-1909, waży ok. 4 kg a jej wartość wyceniono na 11 tys. euro. Po uzyskaniu oczekiwanych dokumentów od strony niemieckiej, planowane jest zwrócenie księgi katedrze berlińskiej.

Film autorstwa Zachodniopomorskiej Policji:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.