Do niecodziennego odkrycia doszło podczas remontu kościoła. Idealnie zachowana kapsuła czasu zawiera dokumenty opisujące najprawdopodobniej wszystkie remonty spisane po niemiecku i łacinie.
Kowary-to właśnie tutaj mieści się kościół Najświętszej Maryi Panny, gdzie dokonano odkrycia. Dokumenty są w świetnym stanie, teraz będą zabezpieczone i przetłumaczone a ich replika może znaleźć się w kowarskim muzeum.
Jak mówi proboszcz kowarskiej parafii Waldemar Czerwonko- „Trzeba było się spodziewać tego znaleziska, bo taka jest tradycja(…) Towarzyszą nam niesamowite emocje. Na wieży będziemy chcieli dać nową kapsułę czasu- od franciszkanów i miasta- dodała Elżbieta Zakrzewska, burmistrz Kowar.
Inspektor z jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dodał- „Należy to poddać konserwacji, współpracując z konserwatorem papieru. To umożliwi również odczytanie treści, digitalizację…”
Pracę remontowe trwają od stycznia i potrwają do czerwca. Aktualnie władze parafii i gminy chcą przygotować i umieścić nową kapsułę czasu, która będzie zawierała informację o współczesnych czasach.
Pierwsze przekazy o istnieniu drewnianego kościoła pw. św. Wawrzyńca pochodzą z 1225 r. W XIV w. na jego miejscu powstała świątynia murowana. Wzniesiono wieżę, wieloboczne prezbiterium i nawę. W 1401 r. pojawiły się pierwsze wzmianki o istnieniu gotyckiej budowli w Kowarach.
Kościół spłonął w pożarach w 1633 i 1634 r. Jego odbudowę zakończono w 1974 r. Na sklepieniu 50-metrowej wieży zachowały się średniowieczne freski z II poł. XVw.
W 1934 r. przeprowadzono renowację co przywróciło dawny blask świątyni.









Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
