W lasach koło Leśniewa w pow. kętrzyńskim poszukiwacz Mateusz z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej, odnalazł mały dysk z brązu, który wywołał debatę wśród specjalistów.
Znalezisko jest niewielkich rozmiarów, w kształcie dysku, wykonany z brązu, z lekko wypukłą, zębatą kopułką zakończoną tępym kolcem i uszkiem po stronie wewnętrznej.
"Moim zdaniem znalezisko zostało wydobyte podczas budowy Kanału Mazurskiego przy pracach ziemnych, zalegało dość płytko bo na głębokości około 15-17cm, teren który przeszukiwałem z nowym członkiem stowarzyszenia Krystianem, usiany był fragmentami pierścieni wiodących i odłamków, w odległości 20cm od naszego znaleziska z brązu natrafiliśmy jeszcze na 20groszy z PRLu :)"- mówi Mateusz
Podejrzewając, że przedmiot może być zabytkiem archeologicznym, poszukiwacze znalezisko niezwłocznie zgłosili, zgodnie z warunkami pozwolenia, do Warmińsko- Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ten mały przedmiot wywołał ożywioną dyskusje w trzech ośrodkach archeologicznych. Hipotez było wiele, jednak został wskazany kierunek interpretacji. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z ozdobnym okuciem pasa typu balteus.
Pas typu balteus jest to rzymski pas wojskowy. W odróżnieniu od pasa noszonego nad biodrami, był przewieszony ukośnie przez ramię. Za pomocą zawieszek (często zdobionych) był utrzymywany w pozycji pionowej. Do niego była przytwierdzana pochwa miecza, zwłaszcza długiego, na przykład w typie spatha. Najczęściej, wszystkie elementy w tym sprzączki czy okucia końca pasa były wykonane z brązu lub żelaza.
Jak okucie pasa, trafiło do Leśniewa? to pytanie na którego odpowiedź będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Pewna na tą chwilę jest wzorowa postawa poszukiwaczy.
Serdecznie gratulujemy 🙂









Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
