Ciekawa złota bizantyjska moneta znaleziona przez poszukiwacza ze wschodu

0
Złota bizantyjska moneta fot.

Złotą monetę solid bizantyjski (wschodniorzymski) znalazł wczoraj (7.02.2019) poszukiwacz z Ukrainy Pavel Poplinsky. Jak sam dodaje jest to pierwsze jego złoto w tym sezonie.

Złota bizantyjska moneta fot. Pavel Poplinsky

Moneta ta została wybita dla cesarza Herakliusza panującego w latach 610-641 n.e., będącego założycielem dynastii heraklijskiej. Herakliusza często wymienia się jako pierwszego cesarza bizantyńskiego, a nie wschodniorzymskiego, ponieważ zastąpił on używany dotąd łaciński tytuł cesarski caesar imperator augustus greckim terminem basileus. Zastąpił również dotychczas używaną łacinę w roli języka urzędowego na język grecki.

Złota bizantyjska moneta fot. Pavel Poplinsky

Moneta ma zrobioną dziurkę więc zapewne była pewnego typu medalem. Badacze twierdzą że takie złote rzymskie monety z zawieszką pełniły formę wyróżnienia – coś jak „medale” dla plemiennych przywódców czy wodzów najemników za wygrane bitwy w imię Rzymu. Trudno powiedzieć czy tak było w tym przypadku.

Złota bizantyjska moneta fot. Pavel Poplinsky

Odkrycie znaleziska możecie obejrzeć w filmie poszukiwacza na portalu YouTube – ok. 12:00 minuta filmu. Z tego co znalazca pokazuje w filmie podobna moneta na aukcji jest warta ponad 600 euro. Nie oszukujmy się, znając obyczaje poszukiwaczy za wschodnią granicą… ta ciekawa moneta wkrótce również trafi na handel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.