Na depozyt polskich znaków tożsamości oraz innych znalezisk z września 1939r. trafili członkowie Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii.
W okolicach Iłowa, przy kopaniu w tzw. śmietniku powstałego po walkach, stowarzyszenie natrafiło na kilka bardzo ciekawych znalezisk. Z całą pewnością jednak to właśnie depozyt ponad 20 szt. wypisanych znaków tożsamości wz.31 sprawił, że te poszukiwania były dla stowarzyszenia wyjątkowe. Odnalezienie nawet jednego znaku tożsamości budzi zawsze duże emocje. Ma to związek z funkcją jaką te znaki pełniły.
Jak dowiadujemy się z profilu stowarzyszenia: „to co niegdyś było zakopem przedmiotów zawalających zbombardowane trakty, obecnie jest ważnym świadectwem tragicznych wydarzeń mających miejsce przed 86 laty. Artefakty odkryte przez nas są dość liczne, ale niestety w większości w bardzo złym stanie”.
Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
-stara smarownica; maska przeciwgazowa wz.24 RSC w zgniecionym, metalowym pokrowcu (w czasie kampanii wrześniowej były w użyciu m.in. w jednostkach kawalerii, artylerii oraz batalionach ON); przyrząd wulkanizacyjny do naprawy dętek za pomocą gumowych łatek; dwie manierki polskie wz. 31, zgnieciona aluminiowa menażka-kociołek wz.22 i mocno skorodowana menażka stalowa wz.23/31; zmiażdżony błotnik(?) prawdopodobnie od przedwojennego motocykla; resztki polskiej ładownicy do RKMu Browning wz.28 (zachowały się strzępy tkaniny, okucia oraz uchwyt paska.
„Udało nam się ustalić dane zawarte na 21 szt. znaków tożsamości. Niestety kilka dodatkowych blaszek zespoliło się i prawdopodobnie bezpowrotnie (?) zupełnie utleniło, gdyż znajdowały się na dnie metalowego pudełka, gdzie uległy destrukcyjnej korozji elektrochemicznej (galwanicznej)„
„Z pobieżnych kwerend danych wybitych na znakach tożsamości wynika, że prawdopodobnie co najmniej kilku z w/w żołnierzy należało do 7 batalionu saperów w Armii Poznań. Będziemy starali się sukcesywnie zbierać informacje dotyczące w/w osób, tak aby ustalić jak najwięcej szczegółów odnośnie ich losów wojennych i powojennych”.
Stowarzyszenie pracowało na wszystkich wymaganych zgodach. Ważne historycznie przedmioty zasilą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Serdecznie gratulujemy













Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
