Zardzewiałe metalowe puszki wypełnione złotymi monetami o łącznej wartości przekraczającej 10 milionów dolarów! Poznajcie historię jednego z najcenniejszych skarbów odkrytych na terenie USA.

Jest to krótka historia o ogromnym skarbie, która posiada też ciekawy morał. Skarb został odkryty w 2013 roku i jest znany pod nazwą „Saddle Ridge Hoard„, która pochodzić ma od wzgórza w którego okolicy został znaleziony. Dokonała tego para 40-latków z Kalifornii i ich pies… który miał rzekomo rozgrzebując ziemię w pobliżu starego drzewa, przyczynić się do odkrycia na terenie ich posiadłości ukrytego depozytu.

Wartość znaleziska znacznie przekracza kwotę 10 milionów dolarów. W ośmiu zardzewiałych metalowych puszkach, znajdowało się w sumie 1,427 złotych monet. Były to głównie monety 20 dolarowe zwane „podwójnymi orłami”, zostały wybite na przełomie lat 1847-1894 i zachowane są w idealnym stanie. Ich łączna nominalna wartość to 27,980 dolarów, jednak biorąc pod uwagę cenę poszczególnych monet na rynku numizmatycznym oczywiście nijak ma się to do kwot jakie osiągały na aukcjach.

Skarb z Saddle Ridge został ukryty na posiadłości zapewne przez poprzedniego właściciela jeszcze za czasów wielkiej gorączki złota pod koniec XIX wieku, dokładna lokalizacja działki jak i tożsamość znalazców jest utajniona. Wiadomo tylko że numizmaty zostały wybite w mennicy San Francisco, a znalazcy zgodnie z postanowieniem 90% monet spieniężyli wystawiając na różne aukcje.

Łączna wartość numizmatyczna pojedynczych sztuk wystawiając je na aukcje, na dziś dzień przez ich idealne zachowanie (większość monet była jak prosto z mennicy) spokojnie wynosi ponad 10 mln dolarów. Dzięki czemu jest to jeden z najcenniejszych skarbów znalezionych na terenie USA!

Dotychczas największym odkryciem złotych monet w USA było znalezisko z 1985 roku, dokonane w Jackson w stanie Tennessee. Wtedy to pracownicy budowlani znaleźli skarb wartości nominalnej 4,500 dolarów, co w przybliżeniu miało wtedy odpowiadać jednemu milionowi wartości kolekcjonerskiej. Innym znaczącym odkryciem monet w historii USA było znalezisko z domu „Lavefe Redfiels” w Reno. Gdzie po jego śmierci właściciela w 1974 roku, doszło do odkrycia więcej niż 400 000 dolarów w srebrze. Numizmaty te zostały sprzedane w 1976 roku jako całość za bagatela 7,3 milionów dolarów.

Wspomniałem że z tego skarbu płynie również morał. Jest on taki, że jeśli szukamy z wykrywaczem metali i całkowicie dyskryminujemy sygnał żelaza, to trudno było by nam trafić właśnie takie złote monety ukryte w metalowych puszkach… Tak więc, zawsze starajcie się sprawdzać nawet te z pozoru niedobre sygnały – bo nigdy nie wiadomo co kryje się pod warstwą zardzewiałego żelaza.

Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak – Twój partner w numizmatyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.