„Podziemny okręt” Admiral Scheer po 74 latach wciąż widoczny z satelity…

0
Admiral Scheer nałożony na satelitarnym zdjęciu Google Earth

Na zdjęciach satelitarnych z Google Earth można zauważyć zarys niemieckiego ciężkiego krążownika „Admiral Scheer”, który został zatopiony w Kilonii w wyniku nalotu z 9 kwietnia 1945 roku i wciąż jest widoczny na zdjęciach satelitarnych!

Admiral Scheer był niemieckim ciężkim krążownikiem typu Deutschland z okresu II wojny światowej. Często nazywany „pancernikiem kieszonkowym”. Okręt swoją nazwę dostał na cześć admirała Reinharda Scheera, który był niemieckim dowódcą sił morskich podczas bitwy jutlandzkiej w 1916 roku. Krążownik został zwodowany 1 kwietnia 1933 roku, a jego matką chrzestną była córka wspomnianego admirała.

Krążownik Admiral Scheer zacumowany na Gibraltarze fot. U.S. Navy Domena Publiczna, via Wikimedia Commons

Okręt po licznych rajdach na Atlantyku i Oceanie Indyjskim, bezskutecznym bombardowaniu przez RAF i lotnictwo radzieckie niszczył kolejne konwoje i zatopił kilkadziesiąt statków, brał też udział w walkach na Morzu Bałtyckim. Admiral Scheer aż do 1945 roku wspierał walczące wojska w strefie przybrzeżnej. Z walki musiał wycofać się z powodu rozkalibrowania intensywnie używanej artylerii.

By przywrócić jednostce zdolność bojową, wysłano ją na remont do Kilonii. To właśnie tam okręt zacumowany w basenie stoczniowym 9 kwietnia 1945 roku po godzinie 22:45 po trafieniu bombami lotniczymi przewrócił się dnem do góry. Po wojnie nie został jednak całkowicie rozebrany na złom. Wydobyto z niego jedynie cenne metale kolorowe, a cały basen portowy wraz z kadłubem okrętu wypełniono gruzem i piaskiem w celu utworzenia nowej powierzchni.

Porównanie zdjęcia satelitarnego z Google Earth wraz z nałożonym zdjęciem lotniczym.

VIA FP Magazyn Lotnictwo

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.