obóz Auschwitz Birkenau nieśmiertelnik identyfikator
Kryminalni z Torunia zabezpieczyli identyfikator osobowy pracownika przymusowego z obozu Auschwitz-Birkenau fot. policja.gov.pl

Policjanci z Torunia „ustalili posiadacza i odzyskali” metalową plakietkę obozową należącą prawdopodobnie do pracownika I.G. Farbenwerk Auschwitz w Monowicach przy niemieckim obozie w Auschwitz-Birkenau.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu nie podali informacji na jakiej podstawie zabezpieczono wspomnianą metalową plakietkę u mieszkańca województwa śląskiego. Plakietka ta należeć miała do pracownika przymusowego przebywającego w jednym z podobozów macierzystego obozu koncentracyjnego Auchwitz–Birkenau. Specjaliści ustalili również, że osoba, której dane znajdują się na plakietce przetrwała pobyt w okres okupacji i zmarła w 2017 roku we Francji.

Obiekt musiał zapewne zostać pozyskany przez posiadacza nielegalnie, gdyż policja stwierdziła że jest to zabytek należący do Skarbu Państwa. Został on zabezpieczony i po zakończeniu postępowania będzie mógł zostać włączony do inwentarza eksponatów Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

„Osoba, u której policjanci odnaleźli taki przedmiot może być podejrzana o  przywłaszczenie zabytku. W opinii fachowców przedmiot z całą pewnością jest dobrem kultury, spełnia ustawowe kryteria definicji zabytku i stanowi  własność Skarbu Państwa.” – można przeczytać na stronie toruńskiej policji

Funkcjonariusze którzy skontaktowali się z pracownikami Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, uzyskali informacje że tabliczka została określona jako oryginał pochodzący z okresu funkcjonowania obozu koncentracyjnego. Przedmiot ten zapewne stanowił część bransoletki identyfikacyjnej. W zbiorach Muzeum znajduje się wiele metalowych kart identyfikacyjnych pracowników przymusowych, natomiast ta powyżej jest o tyle wyjątkowa, że miała zostać wykonana ręcznie w odróżnieniu od pozostałych, które zostały wybite maszynowo.

Przy Auschwitz-Birkenau przewinęło się w latach 40. ok. 300–500 000 więźniów, zatrudnionych w I.G. Farbenindustrie – większość z nich została wymordowana przez Niemców. Wykorzystywano ich m.in. do produkcji syntetycznej benzyny oraz kauczuku.

Zabytek po wyjaśnieniu całej sprawy prawdopodobnie trafi do zbiorów muzealnych Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. Zastanawiają mnie ludzie, którzy przeżyli pobyt w obozach koncentracyjnych. Spójrzmy na proces pracy we współczesnych zakładach. Ileż tam podłości między zatrudnionymi, jaka zawiść, zazdrość o każdą złotówkę, o lepsze stanowisko, podgryzanie domniemanej, czy rzeczywistej konkurencji, cwaniactwo, wysługiwanie się innymi. Najlepiej radzą sobie ludzie pozbawieni skrupułów i wrażliwości, twardzi w łokciach i mięciutcy w karkach. Warunki obozu koncentracyjnego, stałego zagrożenia życia, musiały w niepomiernie silniejszym stopniu ujawniać najpodlejsze cechy ludzkie. Jestem przekonany, że wielu z tych, którzy te obozy przeżyli, było dla współwięźniów prawdziwymi kanaliami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię