Bogaty grób kultury przeworskiej został odkryty przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Łowcy Historii Małopolska, wstępne datowanie odkrytych zabytków to II-III wiek n.e.

Do odkrycia doszło 18 maja, gdy ekipa Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Łowcy Historii Małopolska jak co tydzień udała się na poszukiwania na teren leśnictwa Bratucice w poszukiwaniu śladów historii. Detektoryści najprawdopodobniej natrafili na cmentarzysko z okresu kultury przeworskiej z około II-III wieku.

„Zbiórka o 7, odprawa i każdy poszedł w swoją stronę gdyż na terenie zgody nie ma żadnych stanowisk. Pierwsze sygnaly to standartowo: złom, śmieci, guziki głównie PRLe, krajcary, halerze. Około 9.30 kolega Karol zgłosił fakt odnalezienia grotu w pięknym stanie zachowania. Znalezisko ucieszyło wszystkich, jednak w tym momencie nie wiedzieliśmy że to dopiero początek. Po 20 minutach ok 50 metrów dalej kolega Daniel odkrył drugi grot. Dosłownie 5 minut później znów kolega Karol dokonał odkrycia które uzmysłowiło wszystkim z jak wielkim odkryciem mamy doczynienia. Na głębokości ok 20 cm znajdowały się 4 groty w tym jeden zagięty ceremonialnie oraz 3 elementy UMBO. W tym momencie wszelkie „kopanie” w okolicy zostało przerwane gdyż zdaliśmy sobie sprawę że mamy do czynienia z odkryciem grobowców kultury przeworskiej. Wszystkie znaleziska zostały zabezpieczone.” – przekazał relację członek stowarzyszenia Sylwester Hanek 

Na temat dokonanego odkrycia został poinformowany WUOZ w Krakowie, delegatura w Tarnowie. Odkryte przedmioty zostały już przekazane do konserwatora. W najbliższym czasie znaleziska mają zostać poddane konserwacji po czym zapewne będzie je można podziwiać w muzeum w Tarnowie. Natomiast ich miejsce odkrycia ma zostać poddane badaniom archeologicznym.

„Skoro sygnałów jest więcej, to grobów na pewno też i nie byłoby to nic dziwnego, bo przeworskie cmentarzyska zazwyczaj liczą przynajmniej kilkadziesiąt grobów, w zależności od regionu, ile mają faz chronologicznych, w jakiej skali zostały rozpoznane wykopaliskowo, itp. Pytanie o stopień zniszczenia lub uszkodzenia grobów na nowoodkrytym stanowisku przez chociażby korzeni drzew, ale to wyjaśnią potencjalne dalsze badania.” – na temat odkrycia napisała archeolog Magda Okońska-Bulas, badająca wraz z mężem kilka lat temu pobliskie słynne stanowisko kultury przeworskiej we Wrzępi

Poszukiwacze mieli nadzieję że odkryte cmentarzysko ma korelację ze słynnym stanowiskiem kultury przeworskiej we Wrzępi. W roku 2021 zostały tam przeprowadzone badania archeologiczne, które okazuje się jednym z największych znanych w Polsce centrum produkcji garncarskiej z około II-V wieku naszej ery. Odkryte tam piece garncarskie oraz produkowana na kole garncarskim ceramika związane są z przedstawicielami ludności kultury przeworskiej. Osadzie tej jednak nie udało się przypisać żadnego cmentarzyska w okolicy.

„Odkrycia we Wrzępi są młodsze od cmentarzyska, że wstępnego oglądu na zdjęciach Państwa zabytki to raczej koniec I-początek II w., a piece z Wrzępi (i też starszych badań z Bessowa, Okulic i Strzelec Małych), są datowane w obrębie koniec II/początek III w. do najpewniej końca IV wieku. Niemniej w okolicy znane są osady z okresu zbieżnego z funkcjonowaniem cmentarzyska. – z okolicy Bochni pochodzi jedno cmentarzysko, inne znajduje się w okolicy Siedlec, ponadto na północ od Wisły, zaraz za Szczurową jest cmentarzysko w Sokołowicach (też z I w. pne), a bliżej Tarnowa – w Jadownikach Mokrych i Łętowicach, i z tych stanowisk znane są materiały o chronologii m.in. takiej, jak powyższe odkrycie. Więc jak widać, nie ma tego dużo.” – dodaje na temat odkrycia SEHŁHM archeolog Jan Bulas

Nie pozostaje nic jak czekać teraz cierpliwie na prawdziwe badania archeologiczne w tym miejscu, które być może ujawnią bliżej jego szerszy charakter.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.