Na łamach styczniowego „Odkrywcy” (nr 01/2021) prawdziwy hit! Nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia legendarnej polskiej sprinterki i patriotki – Stanisławy Walasiewiczówny. W tym numerze tego wyjątkowego czasopisma autorzy i redakcja skupiają się nie tylko na odkryciach starych zdjęć oraz interesujących dokumentów, jednym z tematów będą nieśmiertelniki i przywracanie pamięci o żołnierzach.
W tej tematyce na łamach „Odkrywcy” znajdziemy prawdziwy hit! Prezentowane są bowiem nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia legendarnej polskiej sprinterki i patriotki – Stanisławy Walasiewiczówny. „Odkrywca” publikuje je jako pierwszy na świecie! Znajdziecie je w dwuczęściowym artykule (druga część w numerze lutowym) autorstwa Marzeny Jaworskiej, historyka sztuki, kustosza w Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie. Przypomnijmy: podczas remontu biblioteki polonijnej „Millenium” w Los Angeles pracownicy natknęli się w piwnicy na album z czarno-białymi zdjęciami. Jak się tam znalazł, nikt nie potrafił powiedzieć. Na początku 2012 roku został sprowadzony do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Album o wymiarach: 32,5 cm długości x 25,5 cm szerokości x 11 cm grubości posiada 279 kart, na których przyklejonych jest ponad dwa tysiące zdjęć. Dzięki tym zdjęciom możemy na nowo spojrzeć na niezwykłe losy życiowy naszej sportsmenki!
Natomiast artykuł „Pierwsze zdjęcie Smoka Kaszubskiego odnalezione” autorstwa Sebastiana Dragi dotyczy zaledwie jednego, ale nieznanego wcześniej zdjęcia. I to też jest nie lada sensacja! Na początku listopada 2020 roku na jednym z portali aukcyjnych na sprzedaż zostały wystawione zdjęcia pochodzące z albumu należącego do niemieckiego żołnierza z jednostki łączności walczącej w rejonie Gdyni w 1939 roku. Wśród kilkudziesięciu fotografii znajdowało się kilka zdjęć wykonanych w rejonie miejscowości Reda i Rumia. Wśród nich było jedno bardzo wyjątkowe. Można wręcz rzec, że unikatowe. Na odwrocie znajdował się napis w języku niemieckim: „Der Fliegerbombe getroffener polnischer Panzerzug”, co możemy przetłumaczyć jako: „Polski pociąg pancerny trafiony bombą lotniczą”. A był nim nasz pociąg pancerny września 1939 roku „Smok Kaszubski”. To jego pierwszy znany wizerunek!
Kolejny artykuł poświęcony jest działalności stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia Infinitas”, której pomysłodawczynią jest powszechnie znana w środowisku pasjonatów historii Dorota Bartoszewicz. Na podstawie odnalezionych nieśmiertelników, listów i innych dokumentów próbuje rozszyfrować losy zaginionych podczas wojny żołnierzy. Niektóre historie są wzruszające, niektóre niewiarygodne, ale wszystkie są prawdziwe.
Z pozostałymi autorami wędrujemy po fortyfikacjach, nurkujemy w drugowojennych wrakach, ale jedna wędrówka jest szczególna – to powrót do dzieciństwa. Artykuł o kolekcji żołnierzyków z poliamidu z czasów PRL sprawił, że piszącemu te słowa myśli poszybowały do czasów końca XX wieku i domu rodzinnego. Odkryjmy te chwile jeszcze raz i jeszcze raz przypomnijmy sobie, że sentyment do przedmiotu powinien być ponad jego wartość materialną.
Spis treści:
POSZUKIWANIA I ODKRYCIA
Pierwsze zdjęcie „Smoka Kaszubskiego” odnalezione / SEBASTIAN DRAGA
Najszybsza kobieta świata: nowe zdjęcia! / MARZENA JAWORSKA
Podwodna broń w jeziorze Miedwie / PIOTR MAŁCZYŃSKI
Ocalić od zapomnienia / PIOTR MAŁCZYŃSKI
„Kolekcjonerzy” sztuki z Urzędu Bezpieczeństwa / MACIEJ BARTKÓW
Echa wspomnień z Festung Breslau / PIOTR MAŁCZYŃSKI
KULISY HISTORII
Siedem milionów funtów i tajemnice Winstona Churchilla / PRZEMYSŁAW JOCZ
MUNA. Wojskowe zakłady amunicyjne w Słońsku (Sonnenburg) cz. 2 / PIOTR A. NOWICKI
KOLEKCJONERSTWO
Arctic Emblem: za arktyczną służbę / BARTŁOMIEJ BŁASZKOWSKI
Zapomniane żołnierzyki / WOJCIECH GUDACZEWSKI
FORTYFIKACJE
Kwatera kanclerza III Rzeszy „Wolfsschlucht 1” / JACEK JAROSZ
KSIĘGARNIA ODKRYWCY
Nowości stycznia
Autor: Andrzej Daczkowski