Na łamach styczniowego „Odkrywcy” (nr 01/2021) prawdziwy hit! Nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia legendarnej polskiej sprinterki i patriotki – Stanisławy Walasiewiczówny. W tym numerze tego wyjątkowego czasopisma autorzy i redakcja skupiają się nie tylko na odkryciach starych zdjęć oraz interesujących dokumentów, jednym z tematów będą nieśmiertelniki i przywracanie pamięci o żołnierzach.

W tej tematyce na łamach „Odkrywcy” znajdziemy prawdziwy hit! Prezentowane są bowiem nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia legendarnej polskiej sprinterki i patriotki – Stanisławy Walasiewiczówny. „Odkrywca” publikuje je jako pierwszy na świecie! Znajdziecie je w  dwuczęściowym artykule (druga część w numerze lutowym) autorstwa Marzeny Jaworskiej, historyka sztuki, kustosza w Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie. Przypomnijmy: podczas remontu biblioteki polonijnej „Millenium” w Los Angeles pracownicy natknęli się w piwnicy na album z czarno-białymi zdjęciami. Jak się tam znalazł, nikt nie potrafił powiedzieć. Na początku 2012 roku został sprowadzony do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Album o wymiarach: 32,5 cm długości x 25,5 cm szerokości x 11 cm grubości posiada 279 kart, na których przyklejonych jest ponad dwa tysiące zdjęć. Dzięki tym zdjęciom możemy na nowo spojrzeć na niezwykłe losy życiowy naszej sportsmenki!

Screen z artykułu o niezwykłej przedwojennej sprinterce fot. Odkrywca

Natomiast artykuł „Pierwsze zdjęcie Smoka Kaszubskiego odnalezione” autorstwa Sebastiana Dragi dotyczy zaledwie jednego, ale nieznanego wcześniej zdjęcia. I to też jest nie lada sensacja! Na początku listopada 2020 roku na jednym z portali aukcyjnych na sprzedaż zostały wystawione zdjęcia pochodzące z albumu należącego do niemieckiego żołnierza z jednostki łączności walczącej w rejonie Gdyni w 1939 roku. Wśród kilkudziesięciu fotografii znajdowało się kilka zdjęć wykonanych w rejonie miejscowości Reda i Rumia. Wśród nich było jedno bardzo wyjątkowe. Można wręcz rzec, że unikatowe. Na odwrocie znajdował się napis w języku niemieckim: „Der Fliegerbombe getroffener polnischer Panzerzug”, co możemy przetłumaczyć jako: „Polski pociąg pancerny trafiony bombą lotniczą”. A był nim nasz pociąg pancerny września 1939 roku „Smok Kaszubski”. To jego pierwszy znany wizerunek!

Screen z artykułu o pancernym „Smoku Kaszubskim” fot. Odkrywca

Kolejny artykuł poświęcony jest działalności stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia Infinitas”, której pomysłodawczynią jest powszechnie znana w środowisku pasjonatów historii Dorota Bartoszewicz. Na podstawie odnalezionych nieśmiertelników, listów i innych dokumentów próbuje rozszyfrować losy zaginionych podczas wojny żołnierzy. Niektóre historie są wzruszające, niektóre niewiarygodne, ale wszystkie są prawdziwe.

Okładka styczniowego wydania fot. Odkrywca

Z pozostałymi autorami wędrujemy po fortyfikacjach, nurkujemy w drugowojennych wrakach, ale jedna wędrówka jest szczególna – to powrót do dzieciństwa. Artykuł o kolekcji żołnierzyków z poliamidu z czasów PRL sprawił, że piszącemu te słowa myśli poszybowały do czasów końca XX wieku i domu rodzinnego. Odkryjmy te chwile jeszcze raz i jeszcze raz przypomnijmy sobie, że sentyment do przedmiotu powinien być ponad jego wartość materialną.

Spis treści:

POSZUKIWANIA I ODKRYCIA

Pierwsze zdjęcie „Smoka Kaszubskiego” odnalezione / SEBASTIAN DRAGA

Najszybsza kobieta świata: nowe zdjęcia! / MARZENA JAWORSKA

Podwodna broń w jeziorze Miedwie / PIOTR MAŁCZYŃSKI

Ocalić od zapomnienia / PIOTR MAŁCZYŃSKI

„Kolekcjonerzy” sztuki z Urzędu Bezpieczeństwa / MACIEJ BARTKÓW

Echa wspomnień z Festung Breslau / PIOTR MAŁCZYŃSKI

KULISY HISTORII

Siedem milionów funtów i tajemnice Winstona Churchilla / PRZEMYSŁAW JOCZ

MUNA. Wojskowe zakłady amunicyjne w Słońsku (Sonnenburg) cz. 2 / PIOTR A. NOWICKI

KOLEKCJONERSTWO

Arctic Emblem: za arktyczną  służbę / BARTŁOMIEJ BŁASZKOWSKI

Zapomniane żołnierzyki / WOJCIECH GUDACZEWSKI

FORTYFIKACJE

Kwatera kanclerza III Rzeszy „Wolfsschlucht 1” / JACEK JAROSZ

KSIĘGARNIA ODKRYWCY

Nowości stycznia

Autor: Andrzej Daczkowski

Miesięcznik odkrywca to najstarsze i najlepsze czasopismo tematyczne w kraju, znajdziesz go we wszystkich większych punktach z prasą.

Zamów prenumeratę i otrzymuj gazetę prosto do skrzynki lub pobierz e-wersję.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.