25 czerwca br. upłynęła 78-ma rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy(KL Auschwitz Frauenstrafkompanie). W tym dniu przed historycznym budynkiem, Miejscem Pamięci, w którym zakwaterowano kobiety – więźniarki przybyłe z niemieckiego obozu KL Auschwitz, odbyły się główne uroczystości, organizowane przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Uroczystości pomimo ograniczeń przez epidemię odbyły się normalnie, wczoraj od godziny 10:00 do 15:00 wszyscy, którzy chcieli upamiętnić to wydarzenie mogli oddać część i poświęcić chwile na zadumę w dowolnie wybranej przez siebie porze.

Wiązankę w imieniu Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau – opiekuna tego miejsca złożyła, Prezes Fundacji Agnieszka Molenda, znicze zostały zapalone przez delegacje Biblioteki Ośrodka Kultury Brzeszcze i okolicznych mieszkańców.

Jak podają materiały źródłowe powstanie Karnej Kompanii Kobiet wiązało się bezpośrednio z ucieczką 24 czerwca 1942 roku z komanda kobiecego KL Auschwitz polskiej więźniarki Janiny Nowak. Niemcy, by zaostrzyć dyscyplinę, zastosowali odpowiedzialność zbiorową.

Janina Nowak

Więźniarki karnego komanda bez względu na pogodę czy porę roku pracowały przy pogłębianiu oraz oczyszczaniu brzegów pobliskich stawów z sitowia oraz tataraku, pracowały w lesie przy wyrębie drzew. Wykonywały także większość prac rolniczych na okolicznych polach. Ciężkie warunki pracy oraz okrutne traktowanie przez więźniarki funkcyjne dla wielu kończyło się śmiercią.

„Jeśli Auschwitz uznać za piekło, to Bor-Budy były jego najniższym kręgiem” – tak swój pobyt w karnej kompanii kobiet wspomina Zofia Posmysz, była więźniarka Auschwitz, numer obozowy 7566. Powstanie karnej kompanii kobiet wiązało się bezpośrednio z ucieczką 24 czerwca 1942 roku z komanda kobiecego KL Auschwitz polskiej więźniarki Janiny Nowak.

Niemcy, by zaostrzyć dyscyplinę, zastosowali odpowiedzialność zbiorową. Wszystkim dwustu kobietom z jej komanda ogolono głowy, a samo komando przekształcono w karną kompanię i 25 czerwca odesłano do nowo utworzonego karnego podobozu w Borze-Budach wraz z dwustoma Żydówkami deportowanymi z krajów środkowej i wschodniej Europy oraz Bałkanów.

Kobiety z Karnej Kompanii KL Auschwitz – Bor / Budy

Więźniarki karnego komanda bez względu na pogodę czy porę roku pracowały przy pogłębianiu oraz oczyszczaniu brzegów pobliskich stawów z sitowia oraz tataraku i w lesie przy wyrębie drzew. Wykonywały także większość prac rolniczych na okolicznych polach. Ciężkie warunki oraz okrutne traktowanie przez więźniarki funkcyjne były przyczyną śmierci wielu z nich.

Budynek Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor Budy. Ten sam pod którym odbyły się uroczystości.

W drugiej połowie sierpnia 1942 r. część komanda kobiet przeniesiono do obozu żeńskiego w KL Birkenau. Po niespełna dwóch miesiącach od utworzenia karnego podobozu było to 137 polskich więźniarek –  tyle zdołało przeżyć z 200  skierowanych kobiet z pierwszego  transportu do karnej kompani w czerwcu.

Ostatecznie w marcu 1943 r. karne komando kobiece zostało  przeniesione do obozu kobiecego w KL Birkenau, a w miejscu Karnej Kompanii Kobiet utworzono podobóz kobiecy KL Auschwitz Frauenlager Bor/Budy.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.