Wyjątkowy wczesnośredniowieczny artefakt, który służył swojemu właścicielowi nie tylko jako ozdoba ale i swego rodzaju amulet ochronny. Zawieszka jest wczorajszym znaleziskiem Szymona z województwa Świętokrzyskiego.

W dniu wczorajszym (01.08.2020), Szymon Madzik pasjonata z Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej znalazł, mogłoby się wydawać niepozorny „kawałek blaszki”. Doświadczony poszukiwacz wiedział jednak że ma do czynienia z cennym zabytkiem, o którym niezwłocznie poinformował urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Obiekt został wstępnie wydatowany na XI-XIII wiek. Tego typu lub podobne miniaturowe topory znane są w całym regionie bałtyckim. Duża ich część posiada zdobienia, głównie w postaci motywów geometrycznych. Na odkrytej przez Szymona siekierce widzimy sporą ilość tzw. „symboli solarnych”, które wiązane są ze słońcem i jego kultem w mitologii. Symbol ten dość często znajduje się na średniowiecznych ozdobach, magicznych amuletach czy nawet narzędziach. Wisiorek wykonany jest z brązu i posiada wiekową naturalną, ciemną patynę.

Czym są i skąd się wzięły tego rodzaju ozdoby? Ich początek dopatruje się w Młocie Thora, wywodzącym się z mitologii nordyckiej, oraz wiąże z „starą Rusią”. Tak naprawdę, przypuszczeń i analogii jest na ich temat bardzo dużo. Trzeba podkreślić że miniaturowe przedmioty, jak topory, włócznie, tarcze, czy różnego rodzaju narzędzia znane i popularne były już u germanów, na terenach będących pod wpływem Rzymu, a nawet u Celtów.

Niektórzy naukowcy w wisiorkach z toporami dopatrują się, odniesienia do lodzi wikingów. Na terenach Rusi, ich symbolikę wiąże się z św. Olafem – patronem żeglarzy. Natomiast na naszych terenach najbardziej popularną koncepcją jest, ścisłe wiązanie tego typu amuletów z słowiańskim bóstwem Perunem, oraz wiązaną z nim symboliką słoneczną.

Nie można, wykluczyć żadnej z interpretacji pochodzenia, przeznaczenia jak i wierzeń związanych z amuletami w kształcie toporków. Na podstawie porównania i dostępnych źródeł, odkrytą siekierkę można zaliczyć do typu 1, według przyjętej klasyfikacji Makarowa. Odkryty przez Szymona zabytek niestety posiada ubytek, brakuje mocowania do zawieszania ozdoby, które nie przetrwało próby czasu i intensywnej uprawy rolnej.

Jeśli sami odkryjecie, lub znaleźliście w jakiś okolicznościach obiekt ozdobiony podobnie jak ten wisiorek 'symbolami solarnymi’, to koniecznie zgłoście się do kogoś po więcej informacji.

Źródło: Early medieval miniature axes of Makarov’s type 2 in the Baltic Sea Region -Paweł Kucypera, Sławomir Wadyl

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.