Ponad 3000 rzymskich monet zostało odkryte przez dwóch poszukiwaczy

Zdjęcie odkrytego przez dwóch poszukiwaczy skarby rzymskich monet fot. Lincolnshire County Council

Rzymski „rytualny skarb” monet odkryto przy pomocy wykrywacza metali w hrabstwie Lincolnshire na terenie Wielkiej Brytanii. Jest to największy skarb rzymskich monet z początku IV wieku n.e., jaki kiedykolwiek odkryto na terenie Anglii. Został on znaleziony przez dwóch poszukiwaczy.

Odkrycia dokonano w pobliżu wioski Rauceby w hrabstwie Lincolnshire, nie było ono bynajmniej przypadkowe… hobbyści od lat przeszukiwali ten teren.

Czerwone punkty na mapie wskazują wieś na terenie której odkryto skarb rzymskich monet

Skarb, składa się z ponad trzech tysięcy monet ze stopu miedzi, z których wiele okazało się wyjątkowych pod względem historycznym. Analizowany jest on w całości obecnie w Londyńskim British Museum i uważa się że ma duże znaczenie również międzynarodowe.

Odkrycia dokonało dwóch przyjaciół dzielących tą samą pasję Rob Jones, 59-letni nauczyciel techniki z Lincoln i jego przyjaciel Craig Paul, 32-letni planista z Woodhall Spa – obaj zaniemówili, gdy dokonali odkrycia w lipcu 2017 roku. Teraz o swoim znalezisku mówią tak:

Nasze wykrywacze metali zaczęły wydawać wyraźnie sygnały, musieliśmy je sprawdzić i wykopać. Nie mogłem uwierzyć w to, co widziałem. Znalazłem już w życiu kilka interesujących rzeczy, ale absolutnie nic w takiej skali. Byłem całkowicie zdumiony. Znalezienie tych monet było szczytowym przeżyciem, którego nigdy nie zapomnimy.” – komentuje Rob, jeden z odkrywców skarbu.

To niesamowicie pokorne doświadczenie, wiedząc, że kiedy odkryjesz coś takiego, ostatni raz ktoś kto wcześniej go dotknął, zrobił to prawie 2000 lat temu! Byłem całkowicie zaskoczony!” – Rob podsumowuje swoje przeżycia

Monety w trakcie konserwacji w British Museum

Na miejscu przeprowadzono następnie kompleksowe wykopaliska archeologiczne przeprowadzone przez dr Adama Daubneya, archeologa z 'Lincolnshire County Council’ i Sama Bromage z Uniwersytetu w Sheffield i jednego z znalazców Craiga Paula. W trakcie tych wykopalisk znaleziono kolejny mniejszy skarb złożony z 10 monet.

Fantastycznie było dołączyć do wykopalisk, aby zobaczyć Adama i Sama w akcji. Być tam i zobaczyć, jak gliniany garnek wychodzi z ziemi, było naprawdę czymś. Nigdy nie spodziewałem się, że pojawi się drugi mniejszy skarb – to był tylko bonus, który nagle zaczął zadawać nam pytania!” – komentuje Craig, drugi z odkrywców

Naukowcy są zdania że numizmaty nie są zwykłym depozytem, zostały celowo zakopane w ziemi w formie ceremonialnej ofiary. Wskazywać ma na to sposób w jaki je ukryto.

Monety w trakcie konserwacji w British Museum

Monety zostały znalezione w ceramicznym garnku, który został zakopany w środku dużego owalnego dołu – wyłożonego dodatkowo kamieniami wapiennymi. To, co odkryliśmy podczas wykopalisk, sugeruje mi, że skarb nie został ukryty w ziemi, ale raczej był ceremonialną lub wotywną ofiarą. Znalezisko z Rauceby daje nam kolejne dowody na tak zwane „rytualne” skarby w rzymskiej Brytanii.” – mówi o badaniach dr Daubney

Gliniany dzban w którym rytualnie zdeponowano w ziemi kolejny skarb rzymskich monet fot. Lincolnshire County Council

Po wstępnych badaniach skarbu dr Eleonor Ghey, kuratorka z British Museum zajmująca się epoką żelaza i rzymskimi skarbami monet, podała że skarb został ukryty około 307 roku. Było to zaraz po śmierci cesarza Konstancjusza I Chlorusa, ojca Konstantyna Wielkiego, który nieoczekiwanie zmarł 25 czerwca 306 roku w Eburakum czyli dzisiejszym Yorku. Spowodowało to znaczne niepokoje w rzymskiej armii, a Wielka Brytania ponownie znalazła się w centrum uwagi.

Wyjątkowo dobrze zachowana rzymska moneta znaleziona w skarbie odkrytym przez poszukiwaczy

Wtedy pierwszy raz zaczęto bić rzymskie monety w Londynie. Znaleziony depozyt jest największym zarejestrowanym skarbem rzymskich monet z IV wieku pochodzący z terenu Anglii.

Teraz dokładnie 9 maja 2019 roku zgodnie z Treasure Act 1996 znalezisko oficjalnie ogłoszono „skarbem”. Zgodnie z tamtejszym prawem cała jego wartość zostanie podzielona 50/50 między odkrywców a właściciela terenu na którym został znaleziony.

Prezentacja odkrytego skarbu na filmie

3 KOMENTARZE

  1. W UK prawo pierwokupu ma państwo a jak chce to można sprzedać w Polsce znalazca pewnie próbowałby to opchnąć na lewo albo po prostu przetopił na kulę/sztabę miedzi i sprzedał na złomie. Taki efekt głupkowatych przepisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.