Polskie pszczelarstwo drzew osiągnęło maksymalny rozwój w XVI i XVII wieku. To była ważna gałąź gospodarki. Zyski z wosku i miodu mogą być 30 razy wyższe niż z drewna. Drzewo z ulem było chronione przez prawo przed wycinką, a za rabunek były surowe kary. Ule drzew należały do królów, książąt i miast, a posiadacze ula drzew mieli prawo do dziedzicznej, ponadczasowej dzierżawy drzew.

Od połowy XIX wieku zmieniły się gospodarki drewna i miodu. Drewno stało się ważniejsze dla napędzania wojny i rozwoju przemysłowego. Zakazy prawne dotyczące pszczelarstwa drzew zostały narzucone przez władców Austrii, Prus i Rosji, aby zrobić miejsce dla wyrębu drzew.

Ze szkodą dla zdrowia pszczół i wygody pszczelarstwa na większą skalę, ule drzew stopniowo migrowały do uli kłód na platformach, do kłód na ziemi, a następnie do rozpoczęcia nowoczesnego pszczelarstwa z cienkimi ściankami uli i ram.

Waszkiewicz Filimon (1879-1964) – ostatni bartnik białowieski.
Zawodu uczył się od najmłodszych lat u swego dziadka Omeliana i ojca Józefa. Po likwidacji przez władze carskie bartnictwa w Puszczy Białowieskiej, prowadził razem z ojcem własną pasiekę, złożoną z uli kłodowych. W 1944 roku pasieka ta liczyła 45 kłód leżących i stojących oraz 3-4 ule warszawskie. Po śmierci swego syna Włodzimierza (zginął na froncie w 1944 roku), w którym widział kontynuatora tradycji rodzinnej, Filimon stopniowo likwidował pasiekę. Pasieka przestała istnieć około 1958 roku.

Zdjęcia: JJ Karpiński 1946

Po wojnie Filimon Waszkiewicz odtworzył dla Muzeum Parku zniszczony sprzęt bartniczy. Współpracował także z Muzeum Etnograficznym w Warszawie; wykonał dla niego niektóre elementy sprzętu bartniczego oraz karmnik dla zwierzyny wg dawnych wzorów. Całą posiadaną wiedzę o bartnictwie i życiu przyrody puszczańskiej przekazał prof. Jerzemu J. Karpińskiemu. Profesor uwiecznił jego postać w szeregu opowiadań przyrodniczych. Wykonał też serię zdjęć, na których Filimon przedstawia etapy wchodzenia na drzewo bartne przy użyciu leziwa. Zdjęcia te następnie trafiły do szeregu publikacji poświęconych bartnictwu.

W połowie lat 50. filmowcy z USA nakręcili film dokumentalny o Filimonie Waszkiewiczu, który był prezentowany w kinach amerykańskich. Audycję radiową poświęconą ostatniemu bartnikowi z Białowieży zrealizowała swego czasu dla programu I Polskiego Radia Wanda Odolska. Rodzinną tradycję pszczelarską przejął wnuk Filimona – Anatol Filipczuk.

Filimon Waszkiewicz zmarł 14 lutego 1964 roku, został pochowany w Białowieży. (oprac. Piotr Bajko na podstawie informacji udzielonych w 2007 roku przez Świetłanę Bogdańską – wnuczkę Filimona Waszkiewicza).

Źródło: Encyklopedia Puszczy Białowieskiej

Autor: Vertical Oldschool

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.