Niezwykła mapa poległych w Bitwie nad Sommą – „mapa gęstości ciał” z 1916 roku

0
Okopy brytyjskie w Bitwie nad Sommą, lipiec 1916 rok. fot. John Warwick Brooke (domena publiczna) via Wikimedia Commons

Pierwszym razem gdy zobaczyłem tę mapę wyglądała dla mnie jakoś odpychająco i złowieszczo, chwilę później zrozumiałem co oznaczają konkretne liczby na niej podane – wtedy wszystko się zmieniło.

Jest to mapa oficjalnej jednostki rejestrującej mogiły poległych brytyjskich żołnierzy. Mapa została stworzona po seriach walk nazwanych „Bitwą o Delville Wood”(15 lipca-3 września) w Bitwie nad rzeką Sommą w 1916 roku, na terenie Francji. W trakcie I Wojny Światowej, pomiędzy armiami Cesarstwa Niemieckiego i Imperium Brytyjskiego. Wszystkie niebieskie liczby odnoszą się do ilości zabitych żołnierzy na tamtejszym polu bitwy.

Bitwa pod Delville 1916 rok fot. Ed. H.W. Wilson (domena publiczna) via Wikimedia Commons

Jest to dzieło podpułkownika Arthura Messera pełniącego funkcję zastępcy dyrektora ds. Rejestracji i Zapytań o Groby we Francji(Graves Registration & Enquiries), który zobowiązał się do zarejestrowania krzyży poległych na polu bitwy i zarejestrowania ich dokładnej lokalizacji, a następnie ponownego pochówku ciał na większych cmentarzach.

Mapa gęstości ciał z okresu I Wojny Światowej fot. John Hughes-Wilson, z książki „The First World War in 100 Objects”

Mapa została sporządzona w jardach jednak ja będę przeliczał to dla lepszego zobrazowania na metry. Widzimy tutaj fragmenty czterech siatek 6×6 (jedna pełna i trzy częściowe) ponumerowanych na brązowo od 1 do 36, z których każdy jest podzielony na cztery części. Każdy większy kwadrat składający się z 36 ponumerowanych kwadratów to 914 x 914 metrów, co znaczy że każdy z 36 sektorów ma ok. 151 x 151 metrów, a każdy z czterech jego małych segmentów ma ok. 75 metrów. Niebieskie cyfry oznaczają zabitych na tym polu bitwy, czyli np. w sektorze „N” w kwadracie nr. 20 znajdowało się 172 + 23 + 305 + 87 ofiar śmiertelnych dających w sumie 587 poległych na polu o wielkości 151 metrów, w tym aż 305 żołnierzy zginęło na obszarze ok. 75 metrów.

Mapa gęstości ciał z okresu I Wojny Światowej fot. John Hughes-Wilson, z książki „The First World War in 100 Objects”

W innych sektorach gęstość poległych była jeszcze bardziej intensywna. Np. w sektorze „S” w kwadracie nr. 11 było 749 + 207 + 234 + 126, czyli 1416 zgonów na polu o wymiarach 151 x 151 metrów, z czego aż 749 poległych znaleziono na obszarze zaledwie ok. 75 x 75 metrów.

Zapewne trudno wszystkim wyobrazić sobie takie straty na polu bitwy. Wyobraźmy sobie jednak boisko do piłki nożnej ma ono 45-90 metrów szerokości i 90-120 metrów długości. Jest na nim 22 graczy, którzy wydają się całkiem dobrze wypełniać jego obszary, gdyby jednak przełożyć to na straty to 749 żołnierzy na podobnym obszarze zagęściło by zawodników aż 62 razy! Mieli by raczej więc spore trudności z grą czy swobodnym przemieszczaniem się.

Zgodnie z Imperial War Museum tak wyglądały tymczasowe drewniane krzyże dla poległych tam żołnierzy. Po wojnie Brytyjczycy zamienili je na kamienne nagrobki, a drewniane krzyże wróciły do rodzin poległych.

Cmentarz Etaples we Francji fot. John Lavery (domena publiczna) via Wikimedia Commons

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.