Głaz który zaginął na ponad 100 lat okazuje się być pochodzącą z epoki brązu najstarszą mapą w Europie. Archeolodzy ustalili, że przedstawiono na nim w postaci „trójwymiarowej” zachodni skrawek Bretanii.

Wymiary odkrytego kamienia to 2 na 1,5 metra, został znaleziony w roku 1900 podczas badań archeologicznych odkryty w 1900 roku podczas prac wykopaliskowych na miejscu megalitycznych grobowców w Finistère, na terenie Francji.

Mimo swoich ogromnych rozmiarów, zabytek zaginął aż do roku 2014, wtedy to odkryto go przypadkowo w piwnicach zamku Château de Kernuz. Jak podaje BBC – dopiero dziś jednak udało się odkryć jego tajemnicę.

Zdjęcie głazu wykonane w 1900 roku

„To prawdopodobnie najstarsza mapa zidentyfikowanego terytorium. Na całym świecie jest kilka takich map wykutych w kamieniu. Generalnie są to tylko interpretacje. Ale to pierwszy raz, kiedy mapa przedstawia obszar w określonej skali.” – powiedział Clément Nicolas z Bournemouth University

Naukowcy przeanalizowali wszystkie wyryte linie i wyżłobienia dochodząc do wniosku, że jest to mapa która najprawdopodobniej przedstawia zachodnią część Bretanii. Dopatrzyli się na niej trójwymiarowego odwzorowania doliny rzeki Odet, które dopasowane do rzeźby terenu odpowiada jej z dokładnością do 80%.

„To był prawdopodobnie sposób na potwierdzenie własności terytorium należącego do któregoś z władców tamtych czasów” – dodaje naukowiec

Archeolodzy są zdania, że jest to najstarsza mapa trójwymiarowa odkryta w Europie. Jej pochodzenie jest datowane dokładnie na wczesną epokę brązu, między 1900 rokiem a 1650 rokiem przed naszą erą.

Inną kamienną mapę, odkryto kiedyś natomiast również na Ukrainie, została znaleziona w trakcie badania reliktów szałasu łowców mamutów.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.