Pozostałości osady sprzed 1000 lat i wczesnośredniowieczna studnia odkryte w Przemyślu

0
Wczesnośredniowieczna studnia odkryta w Przemyślu
Wczesnośredniowieczna studnia odkryta w Przemyślu fot. Pracownia Archeologiczna Mirosław Mazurek

W związku z budową apartamentów od blisko roku archeolodzy pracowali przy ul. Tatarskiej w Przemyślu, właśnie zakończyły się ich prace. Pod warstwami współczesnej ziemi udało się odkryć pozostałości osady datowanej na X-XII wiek.

Zakończył się kolejny etap prac archeologicznych związanych z budową Apartamentów Tatarska 4 w Przemyślu. Chodzi dokładnie o badania pod parking powstającej inwestycji prowadzone przez Pracownię Archeologiczną Mirosława Mazurka. Co ciekawego udało się odkryć na miejscu? – Całkiem sporo! Natrafiono na pozostałości wczesnośredniowiecznej osady w tym świetnie zachowaną studnię, oraz konstrukcje słupowe.

Obiekty tego typu są bardzo charakterystyczne dla takich osad. Najciekawszym z nich okazała się studnia datowana na okres wczesnego średniowiecza(X-XII wiek). Jak widać na poniższych zdjęciach zalegała wiele metrów pod warstwami ziemi.

Została ona zbudowana z solidnych, odpowiednio przygotowanych desek z wycięciami, które umożliwiały zbudowanie stabilnej konstrukcji.

Przy jej północnej i południowej ścianie znajdować się miały drewniane podesty ułatwiające czerpanie wody. Ich konstrukcja została wsparta na zaostrzonych i pionowo wbitych deseczkach. Zachowały się również pozostałości zejścia do studni w formie schodków wyłożonych drewnianymi elementami.

Całość tworzy bardzo ciekawą konstrukcję zdecydowanie bardziej zaawansowaną niż poprzedni tego typu obiekt odkryty w przy tej budowie w ubiegłym roku. Studnia zdaniem archeologa była naprawdę ładna i głęboka. Nie zawsze zdarza się, aby zabytki tego rodzaju się dobrze zachowały – pamiętajcie że studnia ma prawie 1000 lat. W trakcie badań odkryto również fragmenty średniowiecznych ceramicznych naczyń oraz przęślik.

Przęślik był to ciężarek przymocowany do wrzeciona, pomagający przy ręcznym wykonywaniu przędzy z lnu i wełny. Przęśliki miały podobnie jak tutaj postać niewielkiego krążka z otworem. Ich zadaniem było zwiększyć bezwładność wrzeciona i zapobiegać zsuwaniu się nici nawiniętych na nim.

Zdjęcia i źródło: Pracownia Archeologiczna Mirosław Mazurek

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.