Pieczęć która kryje za sobą niezwykłą historią i sporą sensacje została odkryta przez miejscowe Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Frydek” w Wąbrzeźnie w województwie kujawsko-pomorskim.
Detektoryści z Wąbrzeskiego SHE „Frydek”, prowadząc poszukiwania na podstawie uzyskanego od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozwolenia odkryli wyjątkowy zabytek. Jest nim religijna pieczęć do laku z wizerunkami świętych, pochodząca zapewne sprzed końca XVIII wieku.
„Niesprzyjająca pogoda skierowała nas w stronę lasów pod Wąbrzeźnem i to chyba był znak z nieba udało nam się znaleźć rzecz niezwykłą. Jeśli nasza teoria się sprawdzi to możemy śmiało stwierdzić, że dopisujemy nieznany rozdział w historii Wąbrzeźna.” – piszą w swoich mediach społecznościowych pasjonaci z SHE „Frydek”
Skąd ta cała sensacja? Jest to pieczęć a dokładnie typariusz czyli tłok z wizerunkami świętych, w tym przypadku patronów wąbrzeskiego kościoła Szymona i Judę Tadeusza. Całej pikanterii dodają tajemnicze litery „S E F”, będące prawdopodobnie skrótem od Sigillum Ecclesiae Fredecensis! Jest to dość odważna teza, bo oznaczało by to mniej więcej tyle co „Pieczęć Kościoła Wąbrzeskiego”.
Pieczęć do laku fot. Wąbrzeskie SHE „Frydek” Wizerunek dwóch świętych na tłoku pieczętnym fot. Wąbrzeskie SHE „Frydek”
Obecne miasto Wąbrzeźno występowało w historii pod trzema nazwami, obecną oraz niemieckimi Frideck (do końca XVIII w.) i Briesen, spotykane jest też wiele innych sposobów zapisu. Sama nazwa Frydek po niemiecku oznacza „spokojny zakątek”. Miasto pierwszy raz w występuje w dokumencie z 19 kwietnia 1246 roku jako osada Wambrez. Dokument dotyczący przyznania jej dóbr biskupowi Heidenreich, został wystawiony przez samego wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka von Hohenlohe. Wówczas Wąbrzeźno, niewielka osada o charakterze wiejskim, stało się własnością biskupów chełmińskich, a jego mieszkańcy poddanymi biskupa z nałożonymi na nich powinnościami feudalnymi. Stan taki utrzymał się do 1773 roku, kiedy dobra biskupie przeszły na własność króla pruskiego w związku z I rozbiorem Polski.
Informacja o znalezisku trafiła już do konserwatora w Toruniu i być może uda się np. przy pomocy jakiegoś dokumentu potwierdzić że jest to wspomniana wyżej pieczęć. O sprawie będziemy jeszcze informować.
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!
