Co łączy wikingów, wielkich skandynawskich wojowników i bezprzewodową technologię Bluetooth? – Władający w X wieku król Danii i Norwegii Harald Sinozęby!

Mało znaną ciekawostką jest że nazwa Bluetooth pochodzi właśnie od przydomka króla Danii i Norwegii, który władał w X wieku. Samo logo Bluetooth to kombinacja utworzona z liter „H” i „B” (inicjały wspomnianego władcy), które zostały zapisane w alfabecie runicznym.

Historia głosi że autorem tej koncepcji był mieszkaniec Skanii (płd. Szwecji), Jim Kardach, członek zespołu złożonego z firm L. M. Ericsson IBM, Intel, Nokia i Toshiba, której celem było stworzenie bezprzewodowego standardu. Młody Szwed był mocno zafascynowany pierwszym królem duńskim Haraldem Sinozębym (duń.: Blåtand, ang.: Bluetooth), który około roku 970 podporządkował sobie Norwegię jednocząc w ten sposób ją z Danią. Król Harald panował również nad południową częścią Szwecji, Skanią. Podobnie właśnie Bluetooth, został zaprojektowany po to, aby „zjednoczyć” różne technologie takie jak: komputery, telefonię komórkową, drukarki czy aparaty cyfrowe.

Berkanan – (ᛒ) to właśnie pierwsza litera przydomku króla Haralda Blåtand, a haglaz (ᚼ) symbolizujący literę H to oczywiście pierwsza litera jego imienia.

Jak już wcześniej wspomniałem w logo standardu Bluetooth umieszczone są runy wiązane z fuþarku młodszego: haglaz (ᚼ) oraz berkanan (ᛒ) będące odpowiednikami wielkich liter H oraz B. Berkanan – (ᛒ) to właśnie pierwsza litera przydomku króla Haralda Blåtand, a haglaz (ᚼ) to oczywiście pierwsza litera jego imienia.

Alfabet runiczny

Król Harald Sinozęby był niezwykłą postacią, a pochodzenie jego przydomka próbują wyjaśnić dwie legendy. Pierwsza jest taka że przydomek być może wziął się od sinego (sczerniałego) zęba, który częściowo wybity w potyczce lub w wypadku uległ martwicy, gdyż w staronorweskim blá („siny”) znaczyło także „czarny” lub „ciemny”, dlatego kupców arabskich wikingowie zwali „blámenn” – „ciemnoskórzy”. Duńscy historycy hipotezę „czarnego zęba” uważają jednak za mało prawdopodobną. Za życia Haralda raczej nie nazywano go w ten sposób; przydomek najpewniej nadano później. Drugim wytłumaczeniem na pochodzenie jego przydomka (który bardziej do mnie trafia), jest jego zabarwienie zębów od jagód, które król miał tak uwielbiać jeść. Jak było naprawdę, myślę że się już nie dowiemy.

Harald bierze chrzest od niemieckiego kapłana Poppo


Harald Sinozęby urodził się ok. 911 roku i zmarł 1 listopada 987 roku w Jomsborgu, był synem Gorma Starego i Tyry. Podczas swojego władania wprowadził do Danii chrześcijaństwo, przyjmując chrzest około roku 965. Legenda mówi, że gdy wahał się, kto jest silniejszym bogiem – Odyn czy Chrystus – przekonać go miał kapłan niemiecki Poppo, demonstrując przeniesienie rozpalonego do białości kawałka żelaza gołą ręką… Sytuacja związana z wprowadzeniem chrześcijaństwa, w połączeniu z nawrotem poprzedniej wiary w Danii, bardzo osłabiła pozycję Haralda. Już w 980 – za życia ojca – królem ogłosił się syn Sinozębego, Swen Widłobrody.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty?! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.